Svět duše

Milujte stromy aneb o emocích s J. Duškem

7. prosince 2016 v 19:21 | Lilian
Po delší době i něco co mě jen tak zaujalo.. Rozhovor s Jaroslavem Duškem o emocích, školství, vnitřním poznání, myšlenkách a jejich síle, nadhledu, improvizaci a spoustě dalších témat. Úžasné pro zamyšlení nad tím, jak žijeme své životy... A například jsem taky zjistila, že stromy jsou v druidském jazyce pravda.. proto hláška: Milujte stromy, protože je to víc než 'jen' stromy, ale je to pravda. Budha seděl pod stromem (pravdou) když byl osvícen.. No zajímavá potrava pro duši..

Rozhovor zde:

Myšlenka pro dnešek

9. ledna 2015 v 16:56 | Lilian
Dávej si pozor na myšlenky, protože se stanou slovy. Dávej si pozor na slova, protože se stanou činy. Dávej si pozor na činy, protože se stanou zvykem. Dávej si pozor na zvyky, protože určí tvůj charakter. Dávej si pozor na charakter, protože se stane tvým osudem. (Konfucius)

... aneb co vysíláme, to se k nám i zpět odrazí... Usmívající se

Pomíjivost a realita

27. září 2014 v 12:41 | Lilian
...Co opravdu hledáme?

Proč nejdřív pracujeme 25 hodin denně a stresujeme se prací, abysme se nakonec za pár let snažili vydělanými penízi koupit zpět své zdraví?
Proč se ženeme za věcmi, které jsou pomíjivé a nemají hloubku?
Proč hledáme venku a bojíme se dívat se dovnitř - dovnitř nás samotných, dovnitř našich vztahů, dovnitř života...?

Jen abysme si někdy uvědomili, co je ve skutečnosti důležité...
Abysme večer když usínáme neříkali, že nám další den proklouzl mezi prsty...

Nehledejme jen krásu. Nehledejme jen bohatství. Nehledejme jen úspěch a obdiv světa. Nehledejme jen kariérní postup...

To totiž nestačí!

K čemu nám bude krása - ať už naše nebo partnera - když nebude intimita a smích?
K čemu nám budou miliony - když budeme unavení, nemocní a plní stresu?
K čemu nám bude obdiv světa - když budeme vnitřně prázdní?
K čemu nám bude skvělá kariéra - když nezbyde čas na naše nejbližší nebo naše koníčky?

Duše(k): Nevýchova

7. srpna 2014 v 19:03 | Lilian
Další z hodně zajímavých rozhovorů s J. Duškem... Poslední dobou ho mám čím dál raději.. Mám ráda lidi, kteří to mají v hlavě srovnané..

O tom jaká je výchova.. o tom, co jsme uměli a zapomněli.. o možnosti rozvíjet své osobní talenty... o nezvladatelnosti dětí... o spoustě věcí.

Slzy pod mikroskopem

28. července 2014 v 17:28 | Lilian
Není slza jako slza. Naše emoce a pocity se promítají do vzhledu slz. Těžko si toho všímat, když se nám po tváři koulí slzy jako hrachy, ale je to tak. Je fascinující co se dá objevovat!

Např. takto pod mikroskopem vypadají slzy naděje..
Slzy z naděje Foto: Rose-Lynn Fisher

Více ukázek na zooom.iprima.cz.
O výzkumu vzhledu slz v anglické knize: Topography of Tears - více zde.

Duše(k) - Banky nám kradou duši

22. června 2014 v 19:25 | Lilian
Narazila jsem na velmi zajímavý rozhovor s J. Duškem o duši, bankách, penězích, výchově, světě...
Vybírám úryvky k zamyšlení:

Může existovat zisk a za co prodáváme duši?
"U nás to funguje tak, že jakmile si půjčíte, už musíte vracet víc. Chápete ten nesmysl? Kde se ty peníze navíc mají vzít? Jak může planetárně vzniknout zisk? Dívejte se na to jako na celek - zisk vznikne jen tak, že jinde vznikne ztráta. Proto civilizace krachuje."

"Čert přijde a řekne: Dám vám všechno hned a vy mi za to po smrti dáte duši. Řeknete si, po smrti to je dobrý, a podepíšete. V tu chvíli pochopíte, že jste duši dali už teď. Proto Andreas Claus, známý ekonom, říká, že bankám jde o vaši duši. Jakmile uvěříte, že musíte vydělávat, abyste mohli žít, tak přicházíte o duši."

Život bez snů je prázdný

16. června 2014 v 18:36 | Lilian
Motýl se zlomeným křídlem sedí na trávě a ví, že už nikdy nebude létat. Že jeho život ztratil obsah a že se chýlí ke konci. Stejně jako člověk, kterému uteče jeho sen pod rukama... Sice ještě žije, jeho srdce tluče.. Ale je to život?

Citáty pro rozjasnění smutné nálady

26. května 2014 v 20:15 | Lilian
Světlo má moc zahnat tmu, ne naopak. Kdekoli totiž vchází světlo, tam tma brzy buď řídne nebo mizí. A naopak tma nemá sil, aby odstranila světlo." Jan Amos Komenský

"Jsem něžný, jsem krutý, ale jsem život. Pláčeš? I v slzách je síla. Tak jdi a žij." John Lennon

Zenový příběh: Vyšší logika

27. dubna 2014 v 13:56 | Lilian
Čas od času je úžasné podívat se dovnitř sebe.. a jen cítit vyšší smysl a logiku nejen každodenního života.. Moc ráda čtu zenové příběhy, protože dokáží člověk vyladit na různá témata, podívat se věci jinak. Toto je jeden z mých oblíbených příběhů a byl tuším i v jedné z mých nejoblíbenějších knih - P. Coelho: Záhir.

Z velkého zástupu žáků se hlásí o slovo mladý muž: "Mistře, vysvětli nám prosím, co je to ta 'vyšší logika', o níž stále hovoříš a o níž jsi už mnohokrát prohlásil, že je nezbytné jí porozumět, chce-li někdo dosáhnout pokroku na duchovní cestě."

Afirmace pro duši

28. prosince 2013 v 19:18 | Lilian
Během dne řekneme nebo pomyslíme na spoustu věcí - každá z nich nás ovlivňuje, protože síla myšlenky je nedoceňovaná většinou, ale naprosto všemocná a neomezená.. Jsme schopni přitáhnout do svého života cokoli! Záleží to na nás jestli přitahujeme/posilujeme strach či nenávist v nás nebo pozitivní ladění a důvěru, že máme a dosáhneme všeho po čem toužíme. Svět je plný negativismu, který na nás hrne okolí, média i naše vlastní podvědomí. Afirmace jsou cestou k uvědomění si, čemu vlastně v hloubi duše věříme. Sami dodáme afirmaci sílu - podle hloubky přesvědčení, které do ní vložíme.

Jaký je stav duše? Podívejte se do zrcadla

16. listopadu 2013 v 20:24 | Lilian
Jaká je moje duše, takové je mé tělo. Jednoduché.

Nemoci a nerovnováhy ve vztazích k sobě samému i k ostaním se promítnou nejdřív na úrovni duše, která se snaží sdělit nám, co je třeba přijmout, uvědomit si, vyřešit.. Pokud to ignorujeme přenese se věc na fyzickou úroveň. Asi tak jako když se nám duše snaží sdělit, že máme zvolnit, že toto pracovní tempo nejde stíhat pořád.. Ignorujíc tuto zprávu se třeba stane, že si o víkendu zlomíme žebro při pádu ze schodů a máme 4 týdny neschopenku, protože je potřeba zastavit... Nebo třeba pijeme hodně alkohol, takže po odmítnutí zabývat se tím vědomě, se prostě signál přenese do fyzického těla např. prostřednictvím velmi špatné reakce na alkohol, neschopnosti jej odbourávat či žaludečních problémů.. O tom, ale třeba někdy příště hlouběji (i s tím, z čeho vznikají nemoci..).

Moje citáty - II

1. listopadu 2013 v 20:27 | Lilian
Kdo má odpověď na vše, nemá odpověď na nic.

Myšlenka je tak hluboká, jak je hluboký člověk, který ji čte.

Proč se nám zdají sny?

27. září 2013 v 20:09 | Lilian
Jak jsem psala v předchozím článku, každý člověk má jedinečné sny. Ale nejen ty, které si uvědomuje, když je vzhůru. I naše sny během spánku jsou jedinečné. Přinejmenším si nejsem schopna představit, že by bylo možné, aby se lidem zdály úplně totožné sny (se stejnými obrazy, se stejnými osobami, se stejným příběhem i sdělením). A to už jen proto, že každý vnímáme a představujeme si věci jinak...

Odrážejí sny pouze naše prožitky a duševní rozpoložení, vzhledem k tomu, že naše mysl zpracovává informace, které prožila během bdělosti nebo je tam i skrytý význam, kterým komunikují vyšší sféry naší duše? Proč se nám sny vůbec zdají?

Jedinečnost snů

26. září 2013 v 17:41 | Lilian
Každá duše je jedinečná... Má svou cestu a to co se má během ní naučit.. Je ale na člověku, jak moc s duší mluví, jestli ji pustí ke slovu, aby vůbec věděl, jaký je hlubší smysl právě jeho existence..

Tak jako je jedinečná duše, tak má každý jedinečné sny.. Nejsou horší ani lepší.. Jsou tím nejvnitřejším cílem naší duše, naší cesty... A není to o tom, že všichni musíme být filozofové, kopáči kanálů nebo třeba podomní prodavači půjček... Každý máme svoji cestu a je na nás jestli po ní půjdeme. Pokud ne, duše časem najde cestu jak nás odchýlit (o tom zase příště) pokud cítí, že šidíme své možnosti, že zabíjíme čas, .. A pro každého z nás to znamená něco jiného...

Vločka času

29. prosince 2012 v 20:55 | Lilian
Co je čas? Definic je spousta, tři nejzákladnější směry vystihují následující věty. Co je Vám nejbližší, je na Vás.
  • Fyzikální pojetí: Veličina ve fyzice, kterou potřebujeme pro nespočet vzorců. Pomocí této veličiny vyjadřujeme dobu trvání děje, nebo okamžik (umístění dané události) v časové škále.
  • Všední pojetí: čas je pro nás něco, co se počítá a měří. Toto dnes nejběžnější pojetí pochází od Aristotela: "Čas je počítaný pohyb vzhledem k "před" a "po".
  • Filozofičké pojetí: Čas je plynutí samého nyní. Tomáš Akvinský.
Pro mě osobně se jako popis času líbí nejvíc asi refrén ze seriálu Sanitka: "Můj čas, je pouhopouhé prozatím.."

Krátká moudra z vlastní dílny

21. listopadu 2012 v 19:12 | Lilian
Jen malé zamyšlení - aneb citáty z vlastní dílny:

Hra je nejlepší učitel.

Každá maličkost je ve skutečnosti veliká.

Citáty: Kam jdeš lidská duše?

1. ledna 2012 v 18:55 | Lilian
Výběr citátů pro zamyšlení nad životem, světem, naší zbytečnou vážností, nad překážkami, které si klademe sami do cesty, nad sladkou trpkostí, nad uměním zasmát se sám sobě... Tímto vítám rok 2012 Usmívající se.

Chlapec se stává mužem, když obejde kaluž, místo aby do ní vstoupil. (Platón)

Kov se pozná v ohni, člověk při víně. (japonské přísloví)

Nejsi obal, ale vnitřek!

3. dubna 2011 v 22:01 | Lilian
Už mám plné zuby těch mediálních masáží. Musíš být opálená, vysoká, s dokonalou pletí velkejma prsama, malým zadkem a dlouhejma nohama, zářivou barvou vlasů a taky nesmíš chodit ven nenamalovaná. CO by si o Tobě všichni mysleli.??

A chlapi - no vy musíte být ti největší drsňáci, nikdy neukazovat city, vypadat jako praví chlapáci ale zároveň elegantně, být pořádně namakaní, mít spoustu prachů, auto a barák je nezbytností no a pak kdo neměl x holek tak je looser - tak bacha na to, ať na sebe někde neprásknete pravdu!!

Člověk a jeho vlastní hodnoty

20. prosince 2010 v 18:38 | Lilian
Člověk musí hodně obětovat pro svoje ideály... ale těžko může žít s tím, že se jich vzdal. Rány, pohoršení, ponížení, nepochopení i cokoli dalšího časem přejdou a přebolí. Ale vlastní hodnoty a ideály jsou nesmírné...

Prosba duše: svlékni masky!

11. října 2010 v 21:46 | Lilian
Člověk svléká masky, které nosí ven - do společnosti, která je tak 'dokonalá', že se jí vlastně lidé bojí a nasazují si masky, aby v ní mohli přežít.

Někteří lidé se v tom maškarním ale ztratí a už jen těžko hledají cestu k sobě samotnému, protože si nejsou jistí, kde končí jejich navlečená maska a kde je vlastní živá kůže jejich těla.

Občas se snažíme servat masky tolik, že zařízneme do živého masa, protože až tam masky vrůstají, pokud si je člověk přestává uvědomovat a sžívá se s nimi napořád. Pak už ho ovládnou a on zůstane žít maskou a ne svým hlubším já.
 
 

Reklama