Malé zajímavosti

Anglické vtipy - aneb doslovné překlady

16. října 2014 v 19:38 | Lilian
Jeden článeček jen tak pro pobavení..

Začala jsem kolegyni v práci učit angličtinu, a občas dochází k vtipným chybkám v překladech.. Takže z toho vznikl nápad na takový sumář těch nevtipnějších, které budu schopna někde na netu najít.. Občas je prostě doslovný překlad úžasnou perlou. Tady máte výběr:

Necítím se ve své kůži. - I am not smelling myself in my leather.

Párek milenců - Sausage of lovers

Nová adresa trvalého pobytu

19. dubna 2011 v 20:00 | Lilian
Tak protože změna trvalého pobytu se možná brzy stane i pro mě věcí, kterou budu řešit, tak mě zaujal článek popisující jednotlivé kroky. Ani by mě vlastně nenapadlo, kde všude se musí změna bydliště hlásit... No prostě masakr!

1) finanční úřad (to možná pro mě neplatí - protože zatím podává mé daňové přiznání zaměstnavatel)
2) zaměstnavatel (to je jasný)

Světový trh s mobilními telefony

6. února 2011 v 20:09 | Lilian
Jen tak pro přehled, vyšel docela zajímavý článek o vývoji světového trhu s mobilními telefony. Nokia sice stále vede, ale její náskok je menší a menší. Nokia a Samsung dohromady představují v roce 2010 téměř 54 % globálního trhu s mobilními telefony. 

Docela silná pozice, ale na druhou stranu se nechme překvapit výrobci, jejíchž procentuální přírůstky jsou vzhledem k jejich původní pozici pěkně strmé. Zvlášť třeba HTC v České republice docela jede (článek s informacemi o českém trhu zde).  

Kdo si chce počíst spíše o trhu globálním - tak zde

Naši milovaní mobilní operátoři

2. února 2011 v 20:50 | Lilian
Tak zase jsme na předním místech v Evropě! A v čem, že jsme se tak ukázali jako borci? 

No, naši operátoři nás nezklamali a máme skoro nejdražší volání v Evropě. Rozhodně je velmi zajímavé srovnání, co se nabízí v různých zemích za stejné peníze!

Nejzajímavější mi přišlo toto: "Výsledky ukazují, že v každé evropské zemi se najde operátor, který je výhodnější než některý z našich tří nejpoužívanějších operátorů." K čemu je potom výzkum Českého telekomunikačního úřadu, který říkal, že voláme na Evropském cenovém průměru? Nebyl ten výzkum další hrou se statistikou a intepretací výsledků? 

Více na srovnání mobilních operátorů v ČR a dalších zemích Evropy v článku na mobil.idnes.cz

Medicíno - kam kráčíš?

24. ledna 2011 v 20:18 | Lilian
Opravdu mě zajímá jak dopadne lékařský protest: Děkujeme odcházíme... 

Protože občas se jen těžko vysvětlují pohnutky a argumenty lékařů, nemůžu odolat dát sem odkaz na článek s názvem "Nikdo umírat nebude", který obsahuje rozhovor s neurochirurgem Ondřejem Doležalem. 

Souhlasím s potřebou pořádně upozornit na problém v lékařství, protože posledních 20 let se jen mluví, ale nekoná... Třeba se to teď někam pohne.

Drogy v dlani

17. ledna 2011 v 21:54 | Lilian
Tak nevím jestli je to úplně normální a zajímalo by mě, kdy to politici zatrhnou (když se teď dušují, že o problému ví a začínají jej řešit), protože jestli to bude obvyklá 'rychlost' tak se to začne řešit až se stane nějaký velký průser...

Jak velmi lehké je prodávat nepoživatelné suvenýry, které ale obsahují mefedron nebo i syntetické kanabinoidy (které mají - opravdu překvapivě - psychotropní účinky podobné konopným drogám). A zrovna syntetické smile-makery.?

Více informací v článku na idnes zde.  

Dům od Gaudího.. Casa Batlló

5. prosince 2010 v 20:21 | Lilian
Nádherná stavba, která stojí za návštěvu... Naprosto mě fascinuje, jak si s těmi tvary a motivy vyhrál. Casa Batlló - přezdívaná Dům z kostí - je v Barceloně a v roce 2005 se stala součástí UNESCO památek. Barcelona táhne víc a víc...
battló
batlló2

Zdroje foto 1, 2
Více zde.

Retrospektivita pro solární elektrárny

21. listopadu 2010 v 20:53 | Lilian
Tak jsem zvědavá, jak projde retrospektivita - změna zákona se zpětnou platností - pro solární elektrárny v České republice. Nerada bych, aby jsme zase platili jako stát velké prachy investorům (převážně velké projekty pocházejí ze zahraničí), kteří sem přišli využít veeelice lákavé podmínky podpory solárních elektráren. Pozn.: Jako když se tak nastavila ta podpora v zákoně, tak nevím proč se pak politici tváří tak překvapeně, když to investoři chtějí využít...

La Sagrada Familia

13. listopadu 2010 v 19:45 | Lilian
Jedna z památek Španělska, která mě naprosto uchvacuje... Jsem zvědavá, jestli bude opravdu někdy dokončena a těch 18 věží jí asi bude neskutečně slušet. Už teď mě láká naprosto maximálně a to je dostavěná jen 1/5!

Navíc mě fascinuje Gaudího osobnost, která Barceloně dává její charakter. Aspoň si to tak představuju, protože jsem zatím v Barceloně nebyla. Ale všechno je jednou poprvé (a něco i naposled, což doufám nebude platit o mé navštěvě Španělska).

Více o příběhu téhle úžasné památky v článku na cestovani.idnes.cz.

Jsme prostě lenoši a škůdci

7. listopadu 2010 v 20:56 | Lilian
A můžeme jen nechápavě kroutit hlavou... Ale statistika nelže! (vážně.?). Být 14. ze 153 zemí, která na Zemi nechává největší ekologickou stopu, není věc, na kterou můžeme být hrdí...

Každopádně trocha aktivity a recyklace by nám neuškodila. Co je špatného na tom, zajímat se o to, jak moc ničíme zemi, kde žijeme.? a co nám to udělá? Nic... maximálně se může přijít na to, že když se chce, všechno jde!

Více v článku na aktualne zde.

Dokonalá miminka

12. září 2010 v 12:59 | Lilian
Mít panenku, která dokonale imituje miminko. Proč.?

Je to jako mít dítě na hraní. Ale živé dítě není hračka, takže toto navzdory tomu, že jde o dobrou podobu miminka, je prostě jen hraní s panenkami. Nic jiného.

Správně ušetřené suroviny

21. června 2010 v 19:45 | Lilian
Zaujal mě článek na aktualne.cz o tom, že "Recyklace televizí v ČR ušetřila suroviny jako na Eiffelovku"... To je docela dost (Eiffelovka není žádnej drobeček), jen tak dál.

A pak že je recyklace zbytečná a nemá hmatatelné (vypočítatelné) efekty, jak mnohdy slyším..

Lesy ČR...pěkný tunel

18. června 2010 v 19:18 | Lilian
Zkoukla jsem video 'Nedej se' o modelu prodeje dřeva Lesů ČR a škaredě koukám. Věděla jsem, že je tam binec, ale takhle moooc? A když už dokonce i poslanci jsou proti a doporučují, aby se tendry zastavily a přepsaly jinak a jsou protesty před Ministerstvem zemědělství, a co se stane?

Drobnosti ze světa finančních strategií

11. května 2010 v 23:10 | Lilian
Pár mých drobných postřehů/definic během učení FINSTRAT - finančních strategií v mezinárodním podnikání:

1) Nejlepší/skvěle dlouhá je definice přímých zahraničních investic v devizovém zákoně, č. 219/1995 Sb.:
Pro účely tohoto zákona se rozumí... přímou investicí při plnění oznamovací povinnosti, takové vynaložení peněžních prostředků nebo jiných penězi ocenitelných majetkových práv a jiných majetkových hodnot, jehož účelem je založení, nabytí nebo rozšíření trvalých ekonomických vztahů investujícího tuzemce (nebo tuzemců jako osob jednajících ve shodě na podnikání) v zahraničí nebo investujícího cizozemce (nebo cizozemců jako osob jednajících ve shodě na podnikání) v tuzemsku a to zejména některou z těchto forem: ....
(základně investice ze zahraničí se získáním minimálně 10% na základním kapitálu společnosti, nebo min 10% na rozhodovacích právech).

2) rozdíl mezi obligacemi:
Zahraniční obligace - emitent pochází z jiné země než je země emise
Eurobligace - obligace emitované v jiné měně než je domácí měna země umístění, bez ohledu na to, kdo je emitent

...není to slovíčkaření?

3) Bezkonkureční je ovšem zkrácená definice rizika:
Riziko je naděje na zisk, která může skončit ztrátou.

Vědecká klasifikace dinosaurů

26. března 2010 v 11:18 | Lilian
No, jak jsem neprozřetelně slíbila, tak píšu vědecké zařazení dinosaurů.
(pozn.: klasifikace by měla patřit do kategorie 'ze života' už jen z toho důvodu, že jde o živé/vyhynulé tvory...no ale sem se to asi hodí víc:-).

Zajímavá nová fakta

16. ledna 2010 v 19:58 | Lilian
Takže jen pár takových zajímavostí nebo třeba info, co mě překvapily..

1) Ninja hypotéky
= no income, no job, no assets
Prostě půjčky, který bylo jasný dealerovi, který je sjednával, že je nikdo platit nebude. Protože tyto půjčky byly naprosto nezodpovědně dané lidem, kteří je neměli z čeho splácet. Neměli ani příjem, ani zaměstnání a ani jiná aktiva, kterými by tu půjčku zajistili. A proč ji dostali.? Jednoduše proto, že to toho dealera nezajímalo a on byl placen podle toho, kolik těch půjček sjednal (i když takto nekvalitních). ....To je dobrá motivace a logika, že.?

Jen 500 druhů houbiček?

19. září 2009 v 13:59 | Lilian
Dneska mě docela pobavil článek s tím, že momentálně roste jen asi 500 druhů hub... Asi proto, že sama sbírám jen velmi málo druhů hub. Ve zkratce rozeznávám asi tyto:

Na jaké akce se chystám?

19. září 2009 v 1:19 | Lilian
Jsem v Praze, ale nějak moc si toho kulturního života tady neužívám. Jednak proto, že nemám s prací, školou a neziskovkou moc času. Jednak proto, že jsem pak docela unavená a teď taky proto, že se mě snaží dostat nachlazení.. Nicméně, nějaké akce mě zaujaly..

Není nad skvělé teorie...

17. června 2009 v 20:44 | Lilian
Nemůžu si nechat tyhle úžasné teorie pro sebe, takže jen tak ve zkratce...
Jsou různé druhy adaptace a reagování na situace. Toto jsou různé mechanismy adaptace:
  • přizpůsobení obranou
  • přizpůsobení únikem
  • přizpůsobení úzkostí
  • přizpůsobení chorobou
  • přizpůsobení neurózou
 
 

Reklama