Život ve 4 – aneb začalo proč a já, Šári se osamostatňuje, hraje role z pohádek (2,25 – 2,5 roků)

4. května 2020 v 20:50 | Lilian |  Ze života...
Je to další velký skok za tyhle 3 měsíce.. a už teď je to další velký posun a já mám rozepsaný ještě i další článek.. Smějící se...tak v čem je skok? .. No, ve spaní teda moc ne, ale já už si zvykla..Mrkající

Komunikace - začalo proč a já
Hlavně v té komunikaci. Už se dá říct, že tu pusu nezavře a i když jí třeba není úplně rozumět (já už to mám naposlouchané, ale i tak se stane), tak prostě povídá. Líbající

Naučila (trošku si to pozměnila, ale my víme co myslí) se říkat i slova jako Prieznitz (ano, byla nachlazená a Prieznitz krásně zvládla), "mám ráda mourka", micka, ježíšek (psali jsme mu dopisy a co teprve když jsme ho vyhlíželi Úžasný), říká svoje jméno (nejdřív Šáši, pak i Šári) a říká i další krásný slova - Bibiška (což Libušku úplně nadchlo a líbí se jí to i víc než dosavadní oblíbenec Iinka/IIška), maminka, tatínek, babička, hafšík…

Už klasicky mluví ve větách, i když někdy hodně krátkých :-D - "mami ne vlásky" (ostříhala jsem se), "mám mimi v bříšku" (hraje si s Bibi na maminky), menuju Šá(r)i Ho(l)á, "tatínku počkám", "dávám pozor", "pojď se mnou", ..

 • Začala se ptát PROČ během 28. měsíce a zajímá ji vše... Někdy se to tedy zdá nekonečné a mě dochází odpovědi Smějící se. Taky se začala ptát "jmenuje jak?" během 29. měsíce - takže třeba ukazuje na věci v knize a tak je pojmenováváme.
 • A pak přidala i používání JÁ. Usmívající se


Kojení a jídlo
Když má zábavu, tak se znatelně kojí míň, třeba ráno v posteli a pak až přijedeme po skřítkách a najíme se (cca ve 13h), pak někdy odpoledne, pak kolem večeře, večer na uspání a v noci. Naopak když není taková zábava a Li je třeba ve školce, tak klidně už po snídani a znova v půl 11 (a třeba i usne)...

Co se týče jídla - má větší zájem a jí i druhý, snídá, svačí, obědvá, večeří.. Sice toho třeba nesní moc, ale jí ty jídla, nebo aspoň jejich část. Když nechce omáčku (nebo třeba houby v omáčce, tak jí to vyberu) a zbytek jí.

Spánek
Někdy usne ještě když jedeme autem ze skřítků, ale jinak ne. Pokud je Li doma (tzn. je akčnější), tak přes den fakt nespí. Je to výjimka, třeba jednou za 14 dní, nebo když je nemoc (ale to spí i Li).

V noci se pořád často budí a kojí se. Už jsou teda fáze, že se střídá probuzení po hodinách a probuzení po 2 hodinách, ale hodně to souvisí se zubama, které se tlačí, ale pořád nevylezly a nevylezly.. Ty stoličky, to je fakt mazec..

Co ji zajímá a má ráda
 1. Mocenské hry - například mi schovává župan, nebo schovává kostičky a čeká až začnu lomit rukama, že už to v životě neposkládáme.. víc o tom, jak jsou mocenské hry blahodárné pro dětský pocit moci a řízení svého života je v článku tady.
 2. I když je schopná už ujít i delší procházku, tak se ráda na delších výletech nosí a v nosítku i usne - např. během krásného výletu na Třesín - viz tady. Nošení je pro mě krásná součást kontaktního rodičovství Líbající a určitě doporučuji všem.
 3. Hodně si hraje s panenkama (je maminka a stará se o ně), hraje si s pejskem "hafšíček můj milovanej", taky skládá puzzle (víly) a lego. Baví ji vaření, plastelína, takový ten domácí písek (dokonce není ani moc nepořádku), ráda kreslí - rozuměj čárá (omalovánky, zkouší temperky/tiskátka/vodovky/fixy/voskovky..). Ráda hraje na hoňku a na schovku.
 4. Čtení - má pár oblíbených pohádek - Honzík a kouzelné fazole, Popelka, Honzíkova cesta, … ale aktuálně nej jsou i pro ni Rychlé šípy! Nevěřila bych, že i ji to bude v necelých 2,5 letech tak bavit. Čteme je denně, v podstatě od listopadu. Překvapený
 5. Říkanky - jak ty jednoduché dětské, tak ty co se II učí jako logopedické, tak Šári se některé naučila taky. Pořád moc nezpívá, ale písniček zná docela dost - poznává je, občas se připojí.
 6. Společné hry - Hoooodně si spolu holky hrají (nebo teda s náma Smějící se). Opravdu hodně. V převážné většině spolupracují. Někdy vzniknou třecí plochy - každá má nějakou svou představu o tom, jak má hra vypadat a než se podaří to vykomunikovat, tak je to náročnější... Ale na druhou stranu, jak si pomáhají, to je prostě nádhera… Usmívající se Hodně spolu hrají postavy z pohádek - Š je Ron, Li je Harry, V je buď Hagrid nebo Chloupek Usmívající se a já Hermiona, Š je princezna Adélka, Li je Petr, já Janek (+ všechno ostatní) a V je kníže pekel Smějící se

Nějaké ty nemoce
Bohužel se nám úplně nevyhýbají. Často mám pocit, že Iinka to donese jakoby ze školky (1. je většinou nemocná ona) a pak holt i Šári. Naštěstí nic tak děsivého jako jsme si prožili ten černý kašel před rokem - víc tady.
 • 28. měs - už umí říct i věci jako Prieznitz a zvládá si ho dát i na krk i nechat si namazat aft v puse (asi 7. nemoc s horečkama a pak aftama v puse..)
 • 29. měs - Šári měla střevní virózu (fakt silné zvracení), naštěstí kojit se chtěla dá, takže tekutiny doplňovala, ale já pak byla dost zombie, protože v tu noc jsem s ní musela chodit v nosítku - vyklidnit a uspat na několikrát.. no a byla úplně děsně unavená.. další den usla několikrát a dokonce i sama a během návštěvy.. nakonec jsme pro jistotu jeli i do Šternberka na urgent.. ale ok. Já ale měla pěkně sevřené vnitřnosti! Ufff
 • 30. měs - holky byly nemocné obě těsně před Vánoci - nejdřív Bibiška a pak Šári, (ještě 23. 12. jsme radši jeli k mudr na poslech), ale naštěstí na Vánoce jsme zdraví! :-)
Vánoce
Něco už je u Bibišky v článku tady - ale ještě doplním, že si obě moc užívaly, jak jsme dlouho spolu doma všichni 4. Bylo jim pak líto, že Tatínek zas musí do práce. Byla to pohoda, pohádky, cukroví bez cukru. To si mimochodem moc užívaly - pečení - 2 druhy perníčků, linecké, obalování kokosových kuliček, pečení Vánočky.. no a zdobení stromečku, krása.. a pohoda. Úžasný

Předvánoční návštěva trhů v Olomouci - dopo, kdy tam bylo v podstatě prázdno, prostě takový poklid, zpívání dětských písniček s kytarou, punč, pak kolotoč, zvonění na zvoneček. Krásné chvíle s rodinou.

A pak Vánoční den a celkově svátky - návštěvy rodiny a poklid. Šári si to letos mnohem víc užila. Byla taky taková napnutá z toho tajemství jestli teda Ježíšek přijde, a z těch dárečků a tak vůbec. Bylo to moc pěkné, hrála třeba s Tatínkem na kytaru,.. Mrkající Jen sníh nebyl skoro žádný. Jen jednou jsme se chviličku mohli koulovat.. a to si teda holky (i my) užily moc!

Akce a výlety:
 • Výlet na Prabábu u Šternberka.. pojídání lesních malin, šťourání se kalužích...
 • Pravidelně klubík a skřítci, když teda nejsou nemoce
 • Nádherný podzimní Třesín - procházka a příroda, podzimní barevné listy, zkoumání jeskyně potmě, … prostě pohodová procházka ve 4
 • Kafe v OL - aneb hraní v herničce s balónkovým bazénkem.. aneb super! Usmívající se
 • Pohádka v kině o Krakonošovi
 • Na Mikuláše do kina jsme nešli - holky byly nachlazené, ale naštěstí Mikuláš nám nechal překvapení za oknem v punčochách a to byla radost veliká! Oříšky, sušené ovoce, ovoce, a maličká sladkost...
 • Sraz s Františkem a Ondráškem - jednou u nás, jednou u nich (procházka, hraní na zahradě, ..), sraz s Kubíčkem a tetou Veverkou, sraz s Janou a Matym a Mikym…
.. a další věci, které jsem už přece jen po té delší odmlce zapomněla, ale aspoň je vidět, které ty vzpomínky a emoce mi tam zůstaly Smějící se

Co se nevešlo jinam:
 • Přišlo moje 1. školení (a pak ještě další 2 víkendy, ale bez spaní) - celý den jsou holky s Tatínkem - a zvládli to úžasně. Tatínek je jen chválil. 2. den pravda už jsem Šárince chyběla víc (a plakala kolem poledne kdy bývá nejvíc unavená, že nechce nic..), ale zvládli, ponosili a dobrý.. II měla horečku (ach zase nějaká nemoc), ale i tak to zvládli beze mě a já se mohla učit a být v klidu, díky svému muži, který je prostě skvělý Táta… Mně se teda taky stýskalo. Za celou dobu, co je Šári na světě ode mě nebyly zaráz dýl než na cca 2 hodiny..? Školení ale bylo naprosto úžasně úžasný. Atmosféra, informace, všechno.. Ale to je jiný příběh. Usmívající se
 • Její udivený pohled, když zmizely okna dopisy pro Ježíška.. no nádhera to sledovat Usmívající se
 • Občas chce chodit čurat na wc (chodí tam totiž Bibi), ale vrátí se k nočníku, není tam ještě dost stabilní na schůdkách a trochu se toho bojí.
 • Pořád má dost krátké vlásky, ale už jí to aspoň trošku poporostlo. I to má vliv na to, že působí mladší než je. :-)
 • U čištění zubů pro změnu počítáme nebo zpívám koledy (asi 2 měsíce Smějící se) - Šári si oblíbila Rolničky a II Veselé vánoční hody.
 • Někdy je umrčajda - ale to se pojí s velkou únavou… jinak zvládá o dost víc věcí/situací které nejsou dle její představy o dost líp než jen tím, že jde vedle a nešťastně pláče..
 • Jo, a měří 86 cm.

Některé věci chce dělat sama (třeba sundávat legíny/ponožky), ale s oblíkáním obecně zatím spíš pomáhat, než že by se hlásila vše sama - sama.. I taková fáze byla, ale jak jí to moc nešlo, tak ji to zas přešlo.. S nočníkem někdy ještě chce pomoct s vyslečením, ale někdy ani neříká a jde sama.

Zvládá víc věcí beze mě - není problém, když se musím jít přes den učit a ony si hrají s tatínkem. Není problém, že si zůstala číst s babičkou V doma a já jela pro Bibišku do školky sama (asi 3x), … Samozřejmě pak chce zase za mnou, ale už to dokáže zpracovat a pustit mě samu, bez toho, aby to negativně prožívala.

No a Šári má 2,5 roku.

Je to miláček (objímá a pusinku - teda hlavně mě, ale i Tatínka a Bibišku). Zároveň někdy je to dost náročné, když má svoji hlavu. Někdy má problém zpracovat to, že nemůže už pokračovat ve své činnosti, ale je potřeba se umýt/navečeřet/vylézt z vany (donekonečna se to odkládat nedá a my na to taky někdy nemáme 100 % trpělivosti..).

Taky je nám trochu líto, že zatím nechce moc problémy řešit s Tatínkem, když se něco vyskytne. I když taková fáze byla i s II (a i teď má takové chvilky), u ní je to takové setrvalejší.. Ale i to se postupně mění a Tatínek je parťák na srandičky/lechtání a tak..

Ale obecně věřím, že je dobře - mít svůj názor, být si vědom toho co chci, nebát se to říkat/stát si za tím (vím, že jsem důležitý a můj názor má nějakou cenu = zajímá někoho), … Takže snažím chápat a být oporou.

Pořád má ty nádherné dolíčky, když se směje a takové ty ohníky bláznivých nápadů v očích. Miluju ji. Líbající
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama