Srpen 2019

Komunikace, odplenkování a jízda na kole aneb život jedné rodiny ve 4 – Šári 22.-24.měs

25. srpna 2019 v 22:01 | Lilian
Tak zase se zaměřím hlavně na Šári a její posuny, ale protože to nejde odstřinout, tak i na společné zážitky a tak všechno, jak mi to teď leží v hlavě, a že toho je Usmívající se.

Komunikace a vývojový posun
V poslední době je vidět velké posuny v komunikaci... Sice pořád mluví málo, ale rozumí a ukazuje / znakuje / snaží se něco říct...Začínají převládat slova, i když určitě jsem nějaké znaky zapomněla, je to vidět, že mluvení vede.. Když potřebuje, kombinuje znaky a slova a skládá do vět: prosím-prosím (znakuje) mami hami-mňam (prso) - takhle si teď říká o kojení, nebo Tati teď (a někam ho táhne/ukazuje)... Prostě se snaží s námi komunikovat. Usmívající se
Nová slova:
  • 22 m - tati, ne, "jupí", bobo /když potřebuje na nočník/
  • 23 m - pích, Alda, houpy, mimi, auwa (kousla se do rtu, když blbly a srazily se s Bibi, nebo taky po očkování všem ukazovala auwa)
  • 24 m - pipi, pupík, tatí, babi, didi (deda), jupi, dál, my, hami-ňam (kojení), teď
Nové znaky:
  • 22 m - prosím-prosím
  • 23 m - legrace, malá, nevadí (mávne rukou -jako to je fuk)
  • 24 m - cvičit (mává rukama)
Posun je ale i v dalších věcech. :-)
Je úžasné pozorovat, jak sleduje Libušku. Líbající Okouká co dělá a zkouší to taky... Třeba u vaření v jejich kuchyňce, stavění z lega nebo chování panenek. Taky se jako Libuška zkouší sama oblíkat a říká "Mami ne, sama."
Já chodím častěji pracovat do vedlejšího pokoje a zvládá to dobře... Hrajou si už beze mě i 2h. Zkrátka už se na mě tak moc nevěší a jde i za Tatínkem. Ale občas je to ještě "máma, máma", a je to někdy na hlavu pro mě a taky nepříjemné pro Tatínka…No, jen růžové to není. Zamračený

Obrovský skok je v denním odplenkování během 22. měs! Po 3 dnech jsme na stavu 1 nehoda za 3 dny, na konci 22 měs už jen 1 nehoda za třeba 10 dnů, když nestihne doběhnout.. V podstatě 1 den jsme se domluvily, že když jí vadí oblékání plínek, tak už je nebudeme dávat, ale musí chodit na nočník.
1. den jsem převlíkala tak 7x, takže úspěšnost tak 50 %, 2. den už to bylo asi jen 3x.. No a pak už se to lepšilo i když jsme na to museli myslet i my. Po týdnu už je to celé na Šári, zahlásí (bobo) a valíme na nočník/wc. I v noci ji to většinou už vzbudí, takže noční plínka už je malá/prázdná a většinou ve 3 a pak v 6 jde čurat.

Co Šári baví:
  • Hrát si s II - s panenkama, vláčky, na honěnou, v písku a dělat blbosti na prolízačkách (poblíž nás na malých, ale i v Liboši na těch provazových už si leze sama v necelých 2r). II se ptá Šári a jak bys to chtěla a mám to vymalovat a tak.. Usmívající se Samozřejmě i se přetahují (hlavně když jsou unavené, jinak to nemusíme řešit často).
  • Skládat puzzle, číst říkanky nebo stavět věže z kostek a bořit (má z toho hroznou legraci když nestíháme stavět jak ona rychle boří).
  • Ráda kreslí, nadchly jí fixy (párkrát jsme teda řešili, že kreslila kde nemá, ale jinak dobré a mají je k dispozici a stěny pokreslené nejsou S vyplazeným jazykem
  • Má oblíbené knížky - Honzíkova cesta, Školka, Včelka Mája a Krtečka

Dort pro nejmenší bez cukru, mléka, vajec – aneb Šárinka slaví 2 roky

25. srpna 2019 v 13:39 | Lilian |  Ze života...
Zase mně čekala výzva v podobě dortu… Śárinčiny 2. narozeniny :-).

Dortík byl bez cukru (slazený banány a trochou datlí), mléka a vajec. Prostě vegan bez rafinovaného cukru. A navíc zdobený naším ovocem ze zahrádky (jahody, rybízy, maliny), jen to hrozno jsme koupili :-).

Vevnitř byly rozmixované datle s vodou a ty to dosladily, takže jsme si moc pochutnali a Šári s II oďobávaly ovoce a byly happy. Takže my jsme byli taky :-).


Jinak Li dortík byl takovýto - s oblíbenými jahodami a jogurtem - Zdravý dort k 2. narozeninám bez cukru, vajec, piškotů apod.

Oslabená imunita, oblíbené vaření a střípky hovorů H- Li má 3,75 – 4 roky

22. srpna 2019 v 21:20 | Lilian |  Ze života...
Mám skluz se psaním, ale všechno doženu. Protože mám za á nadšení a za bé mám zápisky a za cé tyhle články co spolu podnikáme a jak se holky mění a rozvíjí mám moc ráda a ráda se k nim vracím. Usmívající se

Únor, březen, duben byly více méně ve znamení oslabené imunity (co chvíli se o nás snažil nějaký moribundus, naštěstí už nic tak velkého jako černý kašel, prostě virózky, které si pak holky předávají, zánět močáku a pár aftů v puse... To abychom se nenudili.) Spíš je to takové otravné a my jsme z toho unavení. Ale i tak se dá najít i spousta krásných zážitků, na které vzpomínám ráda. Mrkající