Listopad 2018

Zahrada je radost

18. listopadu 2018 v 12:53 | Lilian |  Ze života...
Zahrada se dá říct, že je jedna z mých vášní. Líbající

Je to pro mě relax. Spojení s energií země. Mám radost, že můžu vypěstovat vlastní jídlo. Mám se zahradou spojené krásné vzpomínky na pletení věnečků když jsem byla malá, nebo na výrobu vlastní mateřídouškové voňavky (ještě dávno předtím než jsem znala weby delamesitodoma.cz apod. - i když teda spoustě lidem se při takovém webu vybaví něco jiného než třeba výroba zubní pasty Smějící seÚžasný).

Zahradu, kterou máme na domečku postupně proměňujeme.. Zrušili jsme králíkárny a výběh pro slepice, postupně dosazujeme keře, tento rok manžel vyrobil jahodník (viz článek Můj úžasný jahodník ) a první vyvýšené záhony, museli jsme zkácet některé stromy (jednomu se nedařilo a druhý byl bohužel starý a praskl v půli).. Naštěstí ale pořád máme naši krásnou stromovou dominantu - viz: Naše zahradní dominanta - aneb meruňka přes půl zahrady. Ale i naše milovaná meruňka je už hodně stará a má velkou prasklinu. Snažíme se ji zachránit a opečovávat...

Školka, očkování MMR, vyrábění aneb naše malá-velká tříleťačka (3a1/4-3a1/2)

10. listopadu 2018 v 17:51 | Lilian |  Ze života...
Libuška je naše úžaska. Pořád. LíbajícíLíbající To bych se v každém článku opakovala. Co jsou teď zrovna top zábavy a změny?

Tak Libuška měla 3 a čtvrt na konci července a ještě pořád neměla to blbé očko co má mít do školky. No ale nakonec jsme to stihli asi 2 týdny před školkou. Byla potom unavená, ospalá, spala i přes den (u nás nevídaná věc už asi od 2 a čtvrt!) a samozřejmě se nám nevyhla ani horečka nebo špatné sny, ale naštěstí jen necelé 2 dny. Taky nechtěla jíst, z čehož jsme byli nervózní při její váze, ale taky to asi po 2 dnech přešlo...

Takže jsme tedy slavnostně mohli zamířit do školky. Libuška byla nervózní, ale vše jsme krásně v pohodě zvládli - více zde - Jak zvládnout nástup do školky bez slziček.A zvládli jsme i to, že hned v prvních 5 minutách co byla ve třídě se oblila celá vodou a byla z toho vyplašená Plačící (a povedlo se jí to i podruhé když šla do školky). Jako první zážitek ne zrovna ideální, když učitelka trošku hotová z toho, že má potopu mezi x malými dětmi a volá: "Kdo to byl? Kdo to rozlil? ..." Li pak doma řekla, že se nepřiznala, protože se bála, že se p. učitelka zlobí (no, je zvyklá na můj klidný hlas, který zvednu opravdu vyjímečně). Taky určitě pomáhá, že si tam jde jen tak pohrát v podstatě na 3 hodinky a pak si pro ni s Šári zase přijdu (v 11). Ráno jsme ji vedli oba dva a pak už jsem si pro ni přišla já s Šári. Po pár dnech už tam má několik kamarádů - Františka (toho znala už dřív), Vojtíška, Lucinku, Markétku, Jonáška… Mrkající (A já se bála jak se bude seznamovat.. Ale to bude asi jen moje osobní plachost Smějící se). A učitelka ju moc chválí jak je šikovná (a že žádný smutek, samostatná.. šikovná). II se líbí vyrábění z plastelíny a papíru i to, že dopo když je ucházející počasí chodí ven na zahradu. Občas prý někdo pláče (když se strkají o hračku nebo se stýská po mamince) ale ona je v poho, tak jsem moc ráda. Jinak to zvládá úplně bez slziček, akorát 2x když jsem ju vyzvedla, tak pak plakala ze začátku v autě na cestě domů - byla totiž úplně tuhá, unavená na totál.. Ale pak už si zvykla a stačí ju v sedačce chvilku hladit, doma potulit a tak..


Jak zvládnout nástup do školky bez slziček

10. listopadu 2018 v 17:31 | Lilian |  Ze života...
Školku bereme jako velkou změnu a posun.. A tak jsme se poctivě připravovali a chci se s Vámi podělit o tipy, které nám to usnadnily a my zatím nemuseli řešit, že ráno do školky nechce (i když jsem doma s její sestřičkou). Tak třeba něco pomůže i dalším.. Nebo vás to jen bude inspirovat k přemýšlení o školce trošku jinak Usmívající se.

1) komunikace - Tak to je asi středobod všeho, když chceme mít s někým dobrý vztah.. Ať je to dítě nebo dospělý kamarád. S Libuškou jsme o školce mluvili, že si tam bude hrát s dětma, že tam jsou paní učitelky, který jim budou pomáhat a něco je i učit. Že budou chodit ven a tak. Snažili jsme se jí popsat věci co a jak, aby věděla do čeho jde. Protože většinou je nejhorší takový to, že člověk neví, co se bude dít.. Takže jsme mluvili o takových drobnostech jako že tam bude mít skříňku na vlastní oblečení až po to, že se nemusí bát říct si o pomoc od p. učitelky třeba s obutím, pokud jí to zrovna nepůjde. Ale taky jsme jí to nemalovali jen růžově, aby věděla, že bude muset třeba čekat, že je tam spousta dětí, že třeba některé děti věci berou z ruky, že p. učitelka je někdy třeba rázná, aby se nikomu nic nestalo (když třeba něco zakazuje dělat apod.), prostě aby to odpovídalo realitě. Pohrajou si, ale taky musí dodržovat řád co řekne učitelka..

2) náramek - Dostali jsme se k tomu, že co když jí tam bude smutno po mamince? Takže jsem se ptala, co by jí pomohlo.. No a že kdyby mě mohla objemout.. Tak jsme se domluvily, že si vyrobíme společně speciální školkové náramky (já a ona si ho ráno když jde do školky nasadíme) a když jí bude smutno, může ho pohladit a já ji na dálku pošlu pusu a objemu ji. (Doma si to zkoušela nanečisto a dívala se jak ji jakože objímám a jak se jí to líbí, když jí posílám pusu a ona ji chytá).Líbající

Libuška je knihomolka, srandistka a osamostatňuje se (3 - 3 a čtvrt roku)

3. listopadu 2018 v 13:33 | Lilian |  Ze života...
Tak článek o narozeninách jsem stále ještě nedopsala.. Ale všechno bude, snad Usmívající se Pravda sice půl roku poté, ale i to je život s malými princeznami, zahradou, domečkem a nějakou snahou vybalancovat snesitelný nepořádek, pěstování zeleniny se zavařováním a do toho snahu nás dvou dospělých lidí něco ještě na domečku pospravovatSmějící se.

Libuška je naše knihomolka, která klidně zůstane u pohádky sedět a nechá si přečíst celou knížku. Taky ji moc zajímá čtení jako takové a už umí všechny písmenka.. Jen spojovat to do slov jí ještě nejde.. Další klidná oblíbená aktivita je kreslení x způsoby - fixy, pastelky, voskovky, vodovky.. Ráda to střídá, ale dá se malovat už jen když Šári spí, protože ta jak už chodí, tak jaksi neřeší, že toto ještě nemůžeSmějící se. II taky moc baví čísla a s jednou chybkou napočítá do 20 (praktické při hraní na schovku Usmívající se). A vůbec jí baví takové ty úkoly v časopisech apod, takže třeba zkoušíme úkoly, která já měla v 1. třídě (aneb Filip). ...Jinak tady ty souhrnný články mají něco do sebe pro mě, protože se ohlídnu a vidím ten úžasnej pokrok. Je super mít možnost sledovat, jak se ty myšlenky Libušce líhnou v hlavě a mění se v samostatné úvahy…