Říjen 2018

Dominion - film o praktikách velkochovů - aneb život bolesti a strachu

28. října 2018 v 15:57 | Lilian |  Zamyšlení nad filmy
Tenhle dokument je ... Chybí mi slova. Až mi naskočí slovo PRAVDIVÝ.

Vždy jsem vydržela maximálně 30 minut.. Ale dokoukala jsem... A doporučuji všem co jedí maso, aby věděli co k tomu patří a jestli jsou s tím ok. Není totiž žádná humánní cesta jak zabít někoho kdo chce žít.

Víte co je za tím úhledným balíčkem masa co si doma dáte na pánev a uděláte si z něj řízek? Víte co je za tím jogurtem, který si dáte ke snídani? Víte doopravdy?

Dokument ukazuje pravdu. Jak je se zvířaty zacházeno, v jakých podmínkách žijí, jak jsou zabíjeni či jak jsou jinak zneužíváni. Další slova, která mi naskočí do hlavy jsou: bolest, strach, nemohoucnost, utrpení, krutost bezcitnost lidí..

Život v nevyhovujícím prostředí klecí, zvířata namačkaná na sebe (hlavně aby se ušetřilo za místo a energie). Odebírání mláďat (např. telat) aby mléko mohlo být prodáno lidem. Umělé oplodnění. Ten pláč při bolesti a volání o pomoc např. při praktikách jako je uštipování ocásků nebo pilování rohů.

Tady je odkaz na dokument: DOMINION (2018)

Znakování, ustálení denního spánku a první slova aneb 13.-15.měsíc ve 4

27. října 2018 v 13:56 | Lilian |  Ze života...
Čas utíká nějak rychle s těma dvěma princeznama a léto uběhlo jako voda. A máme podzim (kdy léto ale v podstatě pokračuje celé září). Léto jsme si užili na zahradě, s bazénkem, pískem.. Ale vezmeme to aspoň trošičku organizovaně, to bych jinak nebyla já Smějící se.

Komunikace a znakování a první slova

Nevzdali jsme to a konečně se rozjelo znakování a větší dororumívání obecně. Je vidět, že Šári rozumí všemu a chce se zapojit. Už jen třeba v tom, že když řeknu Libušce ať si vezme župan, tak Šári jí ho začne podávat, aby si ho oblíkla. Usmívající se Například reaguje na "prosím dej" a hračku co drží nám půjčí a předáváme si ju tam a zpět. Nádherně dělá prosím a ukazuje na tu věc (hlavně, když chce kramovat skřínku s hrncama). To pak jen vykouzlí úsměv od ucha k uchu s ďolíčky ve tváři, jak má prostě radost, že jí rozumíme a vyjdeme vstříc! A dočkali jsme se prvních slov!!! Hurá. Líbající První slovo bylo pápá (u mávání ahoj) a pak druhé máma (to je jak na mně, tak asi hlavně na prso Úžasný a někdy to zní jako taková stížnost - ve smyslu, mámo dělej něco a zvedni mě/pomož mi/vyřeš to..). Jinak ukáže na spoustu věcí prstem, ale neřekne - táta, dveře, okno, kniha (a nebo ty věci rovnou donese). Takže hodně nabízíme možnosti co chce, když třeba vidíme, že se o něco snaží, ale nevím o co jde.. A když se trefíme, tak začne jakoby nadšeně dupat a usmívá se. Snaží se komunikovat, experimentuje se zvuky… Třeba dělá bůů a trošku i něco jako haf. A taky zvládá některé úkoly jako dones si čepici, opraš si ruce, podej mi kostičky..

Co umí Šári za znaky ...ve 12m uměla 2 znaky - ještě a pápá (2)
13m (4)
  • prso (koncem 15 měsíce říká máma a zároveň znakuje prso), velká, světlo, ahoj/pápá
14m (5)
  • plác (plácáme se navzájem), prosím, napít, věž, hotovo
  • začala spojovat první znaky - ještě prso… takže komunikce fakt superně nastartovaná. To II dělala asi později..
15m (6)
  • lev (uaaaa), kráva (říká bů a dělá rohy), chrumka, ježek, hotovo, kniha
...takže jsme rázem za 3 další měs z 2 znaků na celkem 17


Výroba z kaštanů a plastelíny

17. října 2018 v 13:00 | Lilian |  Moje výroba
Hodně dlouho jsem nedala nic do rubriky moje výroba.. Vyrábím pravda o dost míň, a když už, tak pak to třeba zapomenu nafotit (jako třeba když jsme s Libuškou kreslily trička. Smějící se)

Ale tentokrát jsem si vzpomněla a tady je inspirace pro výrobu z kaštanů a plastelíny. Je to fakt jednoduché. Mrkající

Krok 1 - nasbírejte kaštany - to je u nás super aktivita pro obě cácorky (3 a 1 rok)
Krok 2 - uspěte někdy tu malou a s velkou se pusťte do výroby
Krok 3 - užijte si to Smějící se

Naše výtvory jsou zde... Že to není dokonalé nebo že neodpovídají barvičky nás netrápí, hlavně, že je sranda. Libušku to fakt moc bavilo!
...nápověda: pavouček, housenka, beruška, hříbek a šneček

2. dovolená ve 4 - aneb jak si ji užít s malými dětmi

14. října 2018 v 13:17 | Lilian |  Ze života...
Naše druhá dovolená by se dala shrnout asi v těchto heslech - Malá Morávka, výhledy na kopce, vítr, houby, lezeme jak kamzíci, krásný podzim, nachlazení, prolízačky a jsou z nás šerpové.

A jak jsme si tu druhou dovču s malýma princeznama 1 a 3 roky užili? Skvěle i přes nějaké drobnosti asi líp než tu první. A PROČ?

1) Protože už jsme z toho nebyli jako rodiče tak vyplesklí... co sbalit a co mít sebou v batohu a jestli je zima nebo teplo a náhradní oblečení.. Prostě už toto jsme měli trošku vychytané a bylo to ok.

2) Taky jsme věděli, že některé věci je fakt dobré přizpůsobit a že chtit po ročním nadšeném chodícím dítku, aby vydrželo v sedačce v klidu a pak zas v klidu v manduce je blbost. Prostě se chce vyřádit a objevovat, než zas zakotví u Mámy se vyspat :-). Takže mi přijde, že my rodiče jsme byli víc v klidu a pak byly i holky.

3) Plánovali jsme víc operativně a taky kratší výlety... A tím pádem jsme nebyli zklamaní. :-) Holky se nám odměnily tím, že poctivě ťapaly do kopce obě dvě docela dlouho a pak už jsme si zahráli na šerpy aneb nosítka jsou do kopců fakt super! Bez nich bychom se daleko nedostali..

4) Nechávali jsme část dne jen na blbnutí na prolízačkách / trampolíně - které jsme měli hned u bydlení.

5) Bydlení jsme měli jen pro sebe apartmán i s kuchyní, takže jsme nemuseli řešit jestli uvaříme venku na vařiči v případě špatného počasí (docela se nám to hodilo)!

6) A na cestování jsem poctivě zabalila dlouho neviděné hračky, aby byly dost zajímavé, a taky dost chrumek a banán, což Šári taky nějakou dobu poctivě a v klídku zabaví.

To asi jen tak v základu :-). A jak ta dovča vypadala?

10 minut ledové vody - Další velký krok v otužování

13. října 2018 v 13:43 | Lilian |  Ze života...
Jsem naprosto nadšená!!!
Už potřetí jsem si ověřila, že můžu zvládnout 10 minut v ledové vodě.
Já naprostý zmrzlík a hubeňour bez tukové izolace. Úžasný

Je úžasný sledovat jak jde prodýchat chlad, který se rozlívá po těle. Jak jde pracovat s hlavou, koncentrovat se.. No neumím to popsat. Je to fakt docela přelomový zážitek, aspoň pro mě teda.

Užívám si to otužování i když někdy je to fáááákt mazec a je to hlavně v hlavě, aby člověk do té ledové sprchy vlezl. Ale vidím spoustu benefitů - ať už ve zvýšení imunity, tak třeba v tom, že mi pořád nebude taková zima..

Wim Hofova metoda (oficiální web zde: http://wimhof.cz/) mě fakt hodně zaujala a chystám se napsat celkový článek o tom, co mi od začátku dala. Už ji praktikuju 11 týdnů! A cítím to na sobě. Cítím změny a užívám si to moc. Je toho opravdu hodně od posílení vůle a odhodlání, přes radost že jsem schopna vůbec něco dodržovat i když mám fakt někdy dost (s dvěma malýma žížalkama s tím, že jedna už odpo nespí a druhá nespí večer beze mně Smějící se se není co divit) až přes totální wow z toho jak některé věci fungují. Mrkající Ale prostě to musím rozepsat... Tenhle pidi článek je jen o nadšení z toho, že to JDE!

A teď se chystám na další velký posun. Celý týden každý den 10 min ledové sprchy. Jsem zvědavá, jak to budu dávat! Mrkající
A protože já sním ve velkém, tak se taky těším, že se budu v zimě chodit koupat do rybníka Smějící se.

PS: Otužujete se? Mrkající