Obrovský rozvoj osobnosti aneb naše Libuška 2-2,5 roku

12. prosince 2017 v 14:04 | Lilian |  Ze života...
Je toho tolik, že nevím kde začít.. Asi tím, že Libuška je úžasná sestřička - chodí Šárince štěrchat hračkama, říká Mamí p(l)ínu? - když začínám přebalovat, pomáhá u koupání.. No víc postupně napíšu, nebo je i v předchozích článcích - 1. měsíc ve čtyřech :-) - aneb narodila se nám druhá princezna, 2. měsíc ve 4 - aneb podruhé hormonová jízda a nejkrásnější bezzubé úsměvy a 3. měsíc ve 4 - aneb Šáši dělá krásné zvuky a otáčí se na bok a 4. měsíc ve 4 aneb úžasný hlasitý smích a Šári se začíná otáčet na bříško. Ale to jsou takové články zaměřené hlavně na tu menší pišišvorku. Toto je o Libušce a jejích pokrocích, jakože jsou fakt dost znát!

Libuška už je malá slečna - nosí občas culíky, ráda se fotí (vyloženě si to umí užívat a pózuje), hraje si s kabelkou / batůžkem (že jde do práce jako Táta) a je jedno že do toho zatím necpe zrcátko ale medvídka Smějící se.

Veliká změna nastala, když jsem byla v porodnici. Víc se semkli s Tátou. Krásně to spolu zvládli. Měla akorát 2 roky 2 měsíce a 2 dny Úžasný! To nám to teda vyšlo. I večerní a denní uspávání (a to předtím jsem uspávala jen já u kojení), ale Tatínek a jeho pohádky jsou populární.

Hodně se nám rozmluvila a dokáže argumentovat - např. řeknem Libuško, tam nemůžeš stát, bojím se, že spadneš. A ona na to: Proč ne? Já držím. Ano, asi někdy od 2 let a 3 měs?? používá otázku proč a to samozřejmě vede k dalším proč.. A taky používá přibližně stejně brzo já. Což je docela mazec! Usmívající se "Moje" z ní vypadlo o něco později - v necelých 2 letech a 5 měsích (a spojení "moje prso, moje prso" nás s manželem rozsekalo.. no hlavně, že ví, který je její a který Šári Smějící se).


Libušku baví další a další věci (jak nečekané u zvídavého a objevitelského tvora jako je dítě):
 • zpívání - zná spoustu lidovek, a vybírá si kterou chce zpívat u čištění zubů, kterou na uspávání Šári, kterou jen tak u vaření.. Mrkající
 • kreslení - miluje vodovky, nadchlo ju to a první obrázky už nám visí v obýváku
 • sama si staví z lega - pejska, žirafu, dům - no chce to trochu představivosti, ale je to tam Smějící se)
 • knížky - čteme x-krát za den (v současnosti jede Broučci na pouti a asi prvních 10 pohádek jako Řepa, Sedm kůzlatek a vlk, Husy divohusy, Mášenka a medvěd - aneb pohádky co četli rodiče mně z knihy Veselé pohádky a říkadla od M. Bulatova, Ptačí pohádka - aneb pozná žlunu, datla, dudka, sýkorku, vrabce, páva, ledňáčka..- takže taková základní zvířátková poznávačka je taky fajn)
 • písmenka - už je pozná všechny, počítadlo (napočítá do 12), ukazování na hodinách..
 • nadšeně vaří, vysává, umývá skříňky… v podstatě u všeho chce být a zkusit si to.. a to je super a my se jí v tom snažíme podporovat.. Např. se snaží loupat mrkve (prý loupe málo, ale i tak dobrý), a ráda dělá pomazánky (baví ji pak štárat prstem a ochutnávat S vyplazeným jazykem) …
 • ráda hraje na hoňku a na schovku (jako že nás není vidět za křeslem), na komára (honí nás a bodne prstíkem s úžasným zvukem dzink)
 • hrát pexeso - ale teda s obrázkama nahoru zatím - hledáme dvojičky

Rozvoj povahových rysů
 • je to srandistka - hrozně brzo pochopila, že si z nás dělá jakože legraci (např. ví co to je za zvíře/písmeno/číslo, ale naschvál říká něco jiného a čeká jak se budem nad tím pozastavovat..). Miluje, když jakože jím to co uvařila ve své kuchyňce a pak mi řekne, že to není uvařený a čeká jak začnu lomit rukama, že to jíst nebudu (nevařené vajíčko) a dělat ksichty.. Miluje když jí jakože něco nakážeme, a ona začne dělat naprostý opak (pojď sem - uteče do svého oblíbeného rohu, připnem sponky - schová je, sedni si do křesla - uteče k oknu).. všechno ve hře.. a smějeme se všichni jak koněSmějící se.
 • je pečlivá - skládání panáčků do řady, panenky porovná pod peřinku.. když chybí kousek puzzle tak ho hledáme a hledáme a jí vadí, že tam chybí.. ale není takový ten úplný perfekcionista (že má rozsypané hračky a pastelky a lego a mě se to zdá jako naprostý bo.del a chaos, to ji nechává naprosto v klídku Usmívající se.
 • má svůj názor a říká ho.. že už stačí u jídla, že chce oblíct oblíbený tričko a ne to druhý, že nechce jít teď ven protože tam prší/lo..
 • má dobrou paměť a moc jí baví knihy/říkanky/písničky - ráda doplňuje poslední slova/rýmy.. např. u Ptačí pohádky, Pouť broučků, mašinky… opravdu umí x lidovek, ideálně se jí líbí co den to nová písnička/popěvek (ještě že z paměti něco vylovím a co si nevzpomenu na slova, tak dogooglím Mrkající). Miluje taky anglický písničky 5 little monkeys jumping on a bed, spider, knees-toes, Old Mc Donald had a farm, atd. A první AJ písnička co umí je Rain, rain, go away Usmívající se

Změna ve spaní a kojení:
Do cca 2 r a 4 měsíců spala pravidelně každý den odpo. Ze začátku šlo uspávání obou u kojení, pak ale Šáši začala bojkotovat a u kojení usíná málo a Libuška spala nic moc v noci a hodně špatně (čti s pláčem, a třeba půl hodiny byla děsně ukňouraná) se budila odpo (i když spala třeba i 2 h)…takže pak ještě spávala odpo jednou za 3 dny, no a po asi 14 dnech už odpo nespí (naprosto vyjímečně), a tak už se ani nesnažím uspávat a aspoň večer usne před 21h a ráno když se zadaří tak vstává až mezi 7.30 a 8. To závisí na tom, jestli se podaří u kojení uspat to její větší probuzení mezi 5 a 6h. Dokud bylo spaní odpo, tak většinou usínala až u pohádky od Tatínka (po nakojení), jak se zrušilo tak na pohádku už většinou nedojde a je tuhoš. Ale oblíbenci jsou - Šípková Růženka, Jeníček a Mařenka a Karkulka.. Jo a taky už úplně nebojkotuje peřinu, hlavně se nasáčkuje k Tátovi a spí u něj pod peřinou, i když má svoji velkou postel přiraženou k jeho straně.. Kontaktní spinkání je prostě super.
Jinak kojení se povedlo krásně omezit v noci - viz článek Jak jsme omezily noční kojení po 2. roce bez řevu a scén (z non-stop v noci na na uspání v cca 5/6 ráno) a jinak jedem hezky dál (přes den většinou po snídani, kolem poledne, po obědě, 1x odpo a 1x než jdu s Šári nahoru ju uspávat, no a pak večer na usnutí).
Když se ráno blbě vzbudí (třeba po 6 nebo kol té půl 7), tak už se jí většinou nepodaří usnout a je to nahouby - je nenaladěna a domluva je problém (např. oblíkání ponožek je na čtvrt hodiny Zamračený ale i tak beru jako úspěch, když to udělá ona a není to vynucené). Cítím to tak, že sice ju teď přeperem, ale učíme ju to, že kdo jde přeprat, tak když nesouhlasí, tak ho prostě přeperu.? A taky se to snažím brát tak, že přece jen je pro ni těžké si představit, když si nedáš ponožky, tak se na schodech nachladíš (do teď - ťuk, ťuk - nebyla nemocná), tak je to těžký no.. a taky je prostě ještě malá. My dospělí, když se blbě vyspíme, tak umíme být taky pěkně umrčení a ubručení. Co teprv malý človíček, který musí tolik věcí které ho nebaví (oblíct, vyslíct, umýt, čistit zuby), pokud z toho my dospělí neuděláme zábavu..?? hm.?

Komunikace a mluvení je fakt úžasné!
Je tam prostě další obrovský skok. Znaky ani slova už nepočítám. Docela dlouhoSmějící se. Po 2. Roce jsme byli nadšení, že začala dělat víc zvuků zvířátek a opakovat a tak (kokokokodák, hudry-hudry, kykyryký, mňau, kája (káva), abuti - brusinka Smějící se, pt-pt-pt - přečíst), a v těch 2 a půl se to nedá srovnat. Prostě fakt obrovský rozdíl. Je schopná říct věty, argumentovat proč ('protože líbí'/ "protože boli"...) apod.

Ve 2 letech a 2 měs - na větu domluv se s Tátou odpoví Libuška: "Tati puč toto.", když něco chce tak třeba "Mami prosím dej." … Krása! Nová slova ve stylu - kniha, puč, 'prosím', pes, kos, piti, …Fakt moc a máme z toho radost velikou! Hodně zatím slova komolí, ale při dobré vůli a občas několikeré zeptání se člověk domluví co myslí.. Super, že třeba říká slova jako pepř a sůl (říkala dřív než chleba a rohlík), pi.a (co jednou uklouzlo manželovi když se mu rozsypalo něco co uklízel po půlce kuchyně.. jsme nadšení že vždy pochytí co nemá Usmívající se, ale už to neříká tak často). Ale další supr slova jako babička, maminka, tatínek, nosit.. Je jich fakt moc moc..

Někdy po 2r a čtvrt začala mít ráda i opakování vět třeba Tatínek šel do práce. Babička je doma. Maminka a Libuška vaří… Znaků už používá minimum. A spíš jen v situacích, že má třeba plnou pusu, nebo když Šáši spí a já říkám, že musíme potichu tak třeba šeptá a znakuje k tomu.. Hodně se snaží napodobovat co říkáme a opakuje, napovídá u pohádek a říkanek a dopovídá k nim rýmy. A taky nádherně zpívá (i se skvělou intonací) - Červený šáteček, prší-prší, pásla ovečky.. Mezi důležitá slova patří pomoc (říká potoč), stačí (nahradila znako hotovo).

Ptá se proč, říká já a moje.. To proč je fakt občas super sranda. Otázky - proč prší?, proč mami unavená?, proč tati prace? ... A je úžasně rozumná. Domluvíme se na tom co teď a co potom. Umí záporné věty - typově "umím ne", "prší ne", .. A povídá a povídá nám co vidí, co potřebuje.. "Mamí prosím pomoc, pojď dolů." Naučila se taky povídat několik říkanek - třeba Koleda, koleda Štěpáne, vstávej kohoutku, Mámo-Táto, v komoře je myš.. a další.

Jídlo je občas boj
S jídlem je to takové nahoru-dolů. Někdy jí pěkně a někdy ke snídani i čtvrt rohlíku jí na etapy.. No ale snažíme se to nehrotit a neznechutit jí to. Většinou to totiž potom dožene.. Dál nedáváme sladkosti pravidelně (aspoň do těch 3 let bych chtěla) - takže občas buchtu od babiček s cukrem a občas třeba kousek kvalitní čokolády, ale žádné takové sladké pribiňáky (hezky bílý jogurt, který má ráda), čokoládky nebo kdoví co.. I my se snažíme jíst zdravěji a já peču v podstatě zásadně bez cukru a sladím troškou medu/datlí nebo přezrálými banány.. Na druhou stranu, když pomáhá u vaření/dělání pomazánky, tak to si vždycky něco dá a ochutnává moc ráda.

Libuščino vyrovnávání se sestřičkou
Bylo pár horších dní a nocí - které přisuzujeme tomu, jak na ni doléhá, když Šáši pláče a taky to, že se musí dělit a vidí, jak pořád Šáši nosím a tak.. Najednou nemá maminku jen pro sebe.. A má pravděpodobně strach jestli ju nemiluju míň (musí častěji čekat - třeba než uspím).. Tak se začala chtít nosit, tak se snažíme jí vyjít vstříc a taky se snažím mít s ní nové aktivitky (třeba to kreslení ji právě zaujalo, tak, aby prostě měla nové a fun zážitky..

Taky bych teda řekla, že jí pomohly ty mocenské hry. Necháváme nápady na ní. Většinou přišla s tím, že schovala jen Šárinčiny hračky. Tak abychom to viděli. Se šibalským úsměvem. A pak chtěla abychom je hledali a užívala si naše přehnané reakce "no ne" a co budem dělat.. a tak.. A až nám II řekne, tak je můžeme skutečné najít. Do té doby si užívá, jak bezmocně lozíme po pokoji a hledáme a hledáme.Všichni víme, že je to jen jako.. Nebo podobně u kradení nám hraček přímo z ruky..To ji necháme, aby nás přeprala a čekáme až je bude chtít sama vrátit.. Časem to docela vymizelo a po tom 2,5 roku už je to naprosto minimálně Líbající.

Je to úžasná sestřička!!! Pusinkuje malou, hladí, chodí jí štěrchat s hračkama, pomáhá mi nadšeně u koupání (umývá nožičky - a pak má většinou rukávy až k loktům mokré, ale to je život). Je úžasná jak opravdu u každého přebalování pusinkuje a hladí Šárinku - Šáší jí říká, takže máme II a Šáší. A když se zeptáme čí je Šárinka, tak je jen její - 'můj skřítek'. Nedá se to popsat.. Chce ji i chovat - 'Šáši puč', tak ji chová a pusinkuje.. A když pláče, tak jí zpívá 'Rain, rain'. Prostě lásky naše.

Co se nevešlo jinam:
 • O nočníkování se nemusíme starat vůbec, už nám to ani neříká, vyslíká a oblíká se sama. Občas už si řekne, že chce i sama na velký záchod (se svým prkýnkem), nehody v noci asi za půl roku 3.? No a teď už si začala říkat, že už chce chodit na záchod (to zas potřebuje naši asistenci), ale chodí jako velká na záchod - hlavně na svůj popud, což je taky super posun.
 • Zubíky má vyrostlé celé krom pětkových stoliček, na ty stále čekáme. Naštěstí čištění zubů je ok (i když občas čištíme i arzenálu panenek nebo třeba tučňákovi Smějící se. Vždy čiští Libuška sama a pak my dočistíme (a pěkně Li říká, že se čistí proto, aby "zuby ne au a nemusela paní doktorka vrtat".)
 • Jinak poprvé ve 2 letech a 4 měsících byla poprvé celý den s babičkou a dědou na chalupě a moc si to užili. Procházka, oběd, pohádky, zahrádka.. Akorát na cestě zpátky zvracela a byla z toho hotová (poprvé v životě holt) - asi se přejedla jahod..
 • Očkování jsme dál ještě odkládali, takže nás posilující +1 dávka čeká v listopadu. Máme holt obavu, když už minule byla ta nic moc lokální reakce…
 • Dělají si úžasnou srandu s Tatí, lechtání, schovka…
 • V květnu jsme byli na koncertu T. Kočka a bylo to úžasný. Tancovala, seděla Tátovi za krkem a užívali jsme si to všichni 4 (Šári teda zatím jen z bříška Usmívající se) a pak si sama řekla, že už je unavená a chce spinkat.
 • V srpnu byla poprvé na kolotočích - jezdila a moc se jí to líbilo a mávala nám..
 • Měla exém na krku a tělíčku (asi z ananasu.?), nic jiného se nám nepodařilo dát do nějaké souvislosti
 • Byli jsme na Dálavě za kamarády na celé odpoledne a totální pohoda, jen byla trošku hotová z 2 hafanů když štěkali a byli moc akční (tak se bála), jinak hrála na půjčený bubínek, podělila všechny kamínkama a kytkama..
 • A bylo taky první hlídání (my byli na Rockové Horce na Sarkonii Usmívající se) a oni byli na vláčkách a projít se a všichni byli nadšení, akorát II byla pak děsně unavená a plakala ze zážitků
Tenhle článek by mohl být asi ještě mnohem delší.. Je toho totiž fakt tolik.. Ten půl rok je opravdu hodně znát. Libuška má opravdu svoje názory, svoje myšlenky.. A stejně bych to všechno neobsáhla. Ale to nevadí. Aspoň takto pro nastínění a přivolání toho pocitu, že máme doma velkou malou holku Mrkající.

Ještě teda bude snad někdy následovat článek s Libuščinýma úvahama (někdy jsou to fakt perly!), aneb strašně ráda bych viděla jak jí tam lítaj ty myšlenky a souvislosti... Je to fakt úžasný, že můžu být doma a sledovat jak dělá pokroky, jak přemýšlí.. I když se třeba člověk zlobí nebo je den blbec (např. Šári blbě spí a II ji třeba vzbudí tím, že zrovna v nejblbější moment něco řekne nebo jí něco spadne), nebo mě zlobí, že se nimrá v jídle nebo prostě něco.. tak za chvilku je to úplně pryč, protože se Libuška zasměje.. pohladí nás..

Je prostě úžasná. Úžasná!!! LíbajícíLíbající

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama