Jak jsme omezily noční kojení po 2. roce bez řevu a scén

9. září 2017 v 20:04 | Lilian |  Ze života...
Po delší odmlce zas dopisuju rozepsané články.. Tentokrát o tom, jak jsme v klídku zvládly omezit noční kojení a přitom kojíme vesele dál Usmívající se. Aneb podpora imunity a pití stále při sobě a jak říká manžel.. v nejlepším balení Smějící se.

Libuška se ráda kojila od začátku (krom teda bojkotu, co začal v během 4. měsíce a trval skoro 3. měsíce a ze kterého mi mimochodem pěkně hrabalo a dal nám pěkně zabrat než jsme to překonaly!). Pokračovaly jsme plynule v kojení na požádání i když jsem byla těhotná, protože jsem věřila sama sobě, že to zvládám a moje tělo taky.. Navíc to naštěstí jen občas trochu bolelo, ale žádná šílená bolest..

Dokud jsem zvládala, tak nebyl důvod nějaké omezení kojení řešit. Libuška si to omezovala sama (přestala si říkat na každou bolístku, nebo např. přes den venku jsme zvládly domluvou posunout až na doma někdy v jejím roce a půl bez jediné slzičky) a já věřila, že to tak bude i dál s dalším kojením. Ale…


Po otěhotnění stoupla zase frekvence a to, že se potřebuje ujistit.. To tak bývá, takže jsem s tím počítala a pak se situace zase uklidnila a byly jsme na 5 kojení přes den a pak v noci. Pohoda. Jak se ale blížil konec těhotenství, tak se Libuška zas potřebovala víc ujišťovat - chtěla kojit v noci v podstatě opět non-stop a já už jsem nemohla - bolela mě záda z té kojící polohy a taky to kojení jako takové.

Libuška měla čerstvě 2 roky. Je chápavá, úžasná a já jsem věřila, že to zvládneme s tou mojí holčičkou v klidu, i když je to takto citlivá a pro ni důležitá věc. A už přes den jsem vysvětlovala Libušce, že prso bude už teď jen na usnutí a pak zas až ráno.. Že už jsem moc unavená a prso si musí v noci odpočinout a vyspat se, tak jako ona spinká. Cítila jsem, že to chápe. První 2 noci poplakávala - ale byla u mě, měla mou pozornost a absolutní přítomnost.. Nebyl to řev ani jiné šílenství. Prostě spíš takové vyjádření smutku, že teď to nejde. A já jí znovu a znovu vysvětlovala, že ji miluju, objímala a konejšila, jak zrovna chtěla..a že to prostě maminku bolí.. Bylo vidět, že rozumí, někdy i foukala (jako jí foukáme, když má au).

A co teda konkrétně pomáhalo, aby znovu usnula v noci bez prsa?
  • Hladit a dělat šššš
  • Nabídnout, že si může vybrat ke komu se přitulí k tatí nebo mamí
  • Počítat
  • Vysvětlovat co a jak a hlavně říkat kdy prso dostane (ráno, až půjde tatí do práce) a ne, že teď prostě ne
  • Povídat usínací pohádku
  • Nabídnout, že si může lehnout na mě
  • Držet za ruku
  • Poplácávat po zadečku
  • Potichu zpívat uspávací songy
Případně nějaká kombinace.. Pak už si i řekla sama co z toho chce/navedla mě - třeba mi vzala ruku a položila ji na hlavu, že ji mám hladit.. Je to super, že čím dál víc domlouváme!

A zvládla to krásně, pak už se chodila normálně přitulit a ani se neptala po kojení v noci.. Líbající Ráno od 5 kdy šel manžel do práce, už se kojila do vstávání non-stop, ale to už jsem zvládala a navíc jsem byla i vyspaná o dost líp (i když už jsem kojení a spaní celkem zvládala Usmívající se). Bylo super jet podle svého pocitu.. Jsem šťastná, že to bylo omezení kojení bez nechání vyřvat. Proběhlo to nad očekávání dobře.

Takže to jde.. Pokud vás něco podobného čeká a dítko už je větší a dá se s ním aspoň trochu domluvit, tak snad vám tento můj článek dodá rady, optimusmus a síly. Důležité je podle mě být v klidu. Chápat emoce a počítat s tím, že to nebude úplně jednoduché - dítě je rozespalé, takže se s ním hůř domlouvá, a navíc je to něco co je pro něj důležité.. Ale jde to a jde to i bez řevu a scény. A já jsem za to opravdu moc moc ráda. I za to, že vesele jedeme dál, bez nějakých šrámů..


Pozn. Měsíc po porodu dál kojíme večer na usnutí a ráno po probuzení cca v 5 a to se už i nechá odpojit a spinká dál přitulená.. A z druhé strany Šárinka Líbající!!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama