Libuška se učí písmenka a maluje rodinu aneb 22. měsíc – 24. měsíc

22. června 2017 v 19:29 | Lilian |  Ze života...
Tak jsem zase nabrala hezké zpoždení Usmívající se. No co se dá dělat. Částečně je to tím, že jsem večer už hotová, částečně tím, že jsem byla zakoukaná do pár seriálů - Victoria, Vikings, The Crown, no a teď zrovna Breaking Bad.. Docela mazec.. Ale o tom jinde a jindy (pokud zbyde čas Smějící se). Teď k tomu co je nového u Libušky. Ale blíží se termín porodu (přesně 7 dní!) tak je jasné, že pak už bych článek nedopsala... Tak se do toho zhurta pustím:

Co Libušku baví
 • Zpívání - Krásně zpívá už x písniček - vyletěla holubička, prší-prší, pec nám spadla, jede poštovský panáček, ovčáci, holka modrooká… + hodně říkanek říká/ukazuje z nich slova co zná.
 • V podstatě denně stavíme z dřevěných kostek
 • Kreslí nás jako rodinu - kolečka (šišoidy s tečkama jako očima) .. všechny 4.. to je totální nádhera.. Líbající
 • Knížky - už má oblíbence Medvídka Pú, Včelku Máju, Veselou mašinku… a některé čteme holt pořád dokola Smějící se, pravda aspoň máme čím proložit ty říkadla…
 • Baví ju počítání prstů/jejich pojmenovávání
 • A miluje písmenka (už umí poznat víc jak půlku abecedy ) - např. L - jako Lili, M - Mami, T - Tati, B - babi, D - děda, K - krásná, A, E, I, O, U - naučil Táta už dřív, H - hrozno, R - rybička, V - včelka Maja, Z - zima… aneb Slabikář Včelky Máji Usmívající se


Očkování
Na začátku 22. měsíce dostala 2. dávku hexy a byla ukňouranější a chtěla se hodně nosit (což já nemohla), naštěstí si vzal manžel volno a další den už na nožičku byla aspoň ochotná stoupnout a nejen sedět nebo se nosit (na což jsme už fakt nebyli zvyklí - lítá jak uragán Usmívající se). Během dalších 2 dní se jí zhoršil otok a má červený flek velikosti snad až 11 cm, ještě říkala au ale už to nebylo tak hrozný + teda měla horečku 1 noc. I hůř jedla a spala, ale naštěstí se to spravilo po cca 4 dnech.

Spaní a kojení
Spaní je jak kdy, ale norma přes den, že spí sama cca 40 min a pak spím s ní, cca 3x týdně dá třeba i 80 min sama, což je totál pohoda, na kterou nejsem zvyklá Smějící se. V noci jak kdy, ale někdy je na mě naleplá od takové 11 nonstop.. Ze dne na den jsme vypli šum a bylo to jedno, už to neřešila..

Cca v půlce března kojíme přes noc (když je super noc tak na usnutí, pak v 1 a pak ve 3 a pak už od 5 nějak tak pořád… což je super zlepšení oproti non-stop/každou půl hodinu), ráno po probuzení, někdy 1x dopo (spíš ne), na polední usnutí + pak když se probudí - tak aby ještě spala tu cca půl hoďku (spí cca 1,5-2h), 1x odpo, večer na spaní. Což oproti tomu jak to bylo a že vždy chtěla prso při jakékoli bolístce/pláči/nepochopení.. jen ukazuje, že to prostě potřebovala, tak si o to, řekla.. Teď už se s některými situacemi zvládá vypořádat jinak - stačí pofoukat/pohladit/pochovat. Takže kojení na požádání rozhodně fungovalo a není to tak, že by si udělala zvyk, ze kterého teď nesleví a vše tím, řeší.. Spíš zjistila, že tam pro ni jsem a je v pohodě a už to teď takto nepotřebuje… Usmívající se.

Na požádání jsem zvládala jet ještě cca do půlky dubna, pak to začalo být nepříjemné a mírně bolestivé kojit tak dlouho v noci, takže jsme musely začít omezovat. Stěžovala si, chviličku brečela, ale dá se.. - když už ne, tak zas dáme.. Jsem tu celou dobu pro ni, houpu, vysvětluju, tulím, hladím.. aby měla stále tu jistotu, že tu jsem a že ji miluju.. Už za 3 dny jsme se dostaly až k tomu, že stačilo až v 6 ráno! (vzbudila se sice už v 1.30, ale dařilo se po těch hodinách uhoupat, počítat, zpívat, hladit, tulit, ..) a to jsem ještě odpojila (což bývá taky nevídané) a spaly jsme do cca 7, pak už zase s prsem.. ovšem polední uspávání běs.. usnula dobře, ale půl hodiny se nedala odpojit (i když spala).. Časem se ustálilo na kojení na uspání a na od 5 ráno neomezeně (to už je totiž ráno - protože Tati jde do práce), ale i tak je to o dost lepší než to bylo. Sice se dál budí, ale můžeme uklidnit na střídačku a já se teda víc vyspím.. Přes den se sice zase frekvence trochu zvýšila, ale tam mi to nevadí. A novinka je taky, že se ráda se nechává přikrýt naší peřinou, což předtím neexistovalo.

Komunikace
Obecně víc komunikuje (vidíme to oba) - víc se snaží opakovat, co říkáme my Usmívající se. Taky víc začíná žvatlat (po 2. roce je to pak ještě zřejmější). A hlavně - cíleně si dělá legraci - naschvál řekne, že jsou všechny zvířátka v knize mravenec a ukáže legrace, nebo zboří kostičky a ukazuje legrace, nebo hrajeme na honičku a ona se řehtá a ukazuje legrace, nebo když se 'zlobíme' s Vojtou a lechtáme se, tak taky ukazuje že je to legrace.. zdá se mi to brzo, že to pochopila, a je to strašně hezký :-).
Mezi nová slovíčka patří:
 • 22. měs - búúú (kráva), húúúúú (vlk), Me…k pů (medvídek pů - nadchla ji knížka! :-)), něco jako dýně (zní to stejně jako didi), jejda, prd, Tati, dedy (jako AJ Daddy - oblíbené tričko), teta, iá (osel) - už říká i to i :-)
 • 23. měs - díra, hop, mimi, brum-brum-brum (neboli medvídek), ajajaj, něco jako 'dobrý', blbý, jejda, bye, II (jako Libuška), Mája (nadchla ji kniha včelky Máji), mami-hami (prso) - jakmile začala říkat, tak přestala používat ten znak, tuli-tuli,
 • 24. měs - Krtek (další oblíbená knížka :-)), hop (žába), hopi (klokan/ hopsací kulička - holt záleží na kontextu Usmívající se)
A nové znaky:
 • 22. měs - klokan, krásná, super, kytka, povídat/říct/číst, letadlo, kolo (už asi dřív - Táta jezdí na kole do práce)? zapnout, nevadí
 • 23. měs - usmívat, foťák, kladivo, pila, brýle, hřebíky, housle, usmát, legrace, myslet, zima,
 • 24. měs - začíná toho být moc, takže už jsem to přestala psát Smějící se

Nočníkování
Chodí sama na nočník od 7.2 (to má teda 21 měs a týden) - to už je celý den bez plínky a nehody (ale musíme na to myslet i my a připomínat/vodit na nočník, někdy si řekne a jde i sama). Měli jsme vyřešeno v podstatě za ani ne týden… Na spaní ještě dostává, ale na denní spaní to odbouráme brzo taky (nebyly nehody) a na spaní pak už taky, je to zbytečné, a nehoda je jednou za měsíc.? Do auta ještě nějakou dobu dáváme, ale po cca 2 měsících už ani to ne, protože si říká (i když někdy spíš častěji, ale radši tak než nehody..). Jednu dobu jsme vozili i v kufru nočník, ale někdy koncem dubna už je venku dobře a zvládá to venku, tak už nevozíme.

Do konce února ještě třeba 1x za 4 dny nehoda (když chytne na mokré prádlo nebo nestíhá dobíhat). Je to úžasná paráda. I proto, že se zvládá sama i vyslict a oblíct, tzn. Pro mě naprosto bezpracná varianta.. WC je teď v pozadí jen pro případy, že jsme někde venku (rodiče/kavárna) - aspoň ji nemusím zvedat, když ji nemám tahat… Více bude v nějakém odplenkovacím článku, pokud zvládnu sepsat Mrkající.

A klasicky - co se nevešlo jinam:
 • Koncem 22 měs. se vylouply 2 spodní špičáky (zas etapa velké přisátosti, ale jsme za to rádi, že se to zvládne jen s touto pomocí Úžasný), no a pak koncem 23. měsíce horní špičáky.. Ale dál to roste hodně pomalu a asi ji to pobolívá - stěžuje si a občas se to dá poznat i na nic moc náladě).
 • Já jsem chytla děsný nachlazení (total jsem nemohla dýchat - rýma, ale hlavně děsný kašel), manžel si vzal očr (poprvé) a Li jsme se báli, že to chytne a ona to asi přešla jen tím, že měla 2 dny trošku zvýšenou teplotu což asi nakonec bylo k zubům, protože nic dalšího neměla a crp co dělala mudr bylo ok.
 • Když je Tati víc dní po sobě doma - tak ho pak ráno hledá, jak to že jde do práce.. a odpo nádherně vítá a volá ho.. Líbající
 • Návštěva Míši a Zuzanky a Katky - Li vodila Zuzanku za ruku aby se rozchodila.. půjčovala hračky, nosila jí mandarinky, a ještě i měsíc po návštěvě nám povídala ve znacích, že holčička tady na tom místě jedla mandarinku a dělala hopi-hopi po kolenách (kdežto Li že dělala na nožičkách hopi-hopi). Fakt mazec Smějící se.
 • Babička už celkem zvládá uspávání - pohádky, zpívat, nosit, hladit.. 45 min, ale pak spala sama třeba 85m a hlavně to bylo bez pláče (tak probíhá příprava na hlídání během porodu…).
 • Když jí řeknu, že je mi špatně a musím si lehnout, tak mi podkládá polštáři nohy (viděla manžela jak to dělá Mrkající).
 • Postupně jí sama líp a chce často i sama jíst polívku - zatím je sice dost zabryndaná, ale jak jinak se to naučit, že.? A chutná i smoothie (i červená řepa nebo špenát), takže s námi zkouší pokusy s novým mixérem.
 • Po delší době jsme byly v Klubíku - zpívání, tancování, barvení vajíček.. super.. a Li tam hned hopsala s dalšíma holkama a držely se za ruku.. úplně mě fascinuje, jak lehce a ráda navazuje kontakt s ostatníma dětma.
 • Pohádka v kině o ježkovi - ještě týden jsme pak 'museli' denně zpívat písničku z téhle hrané pohádky a vydržela tam naprosto fascinovaně sledovat v klidu hodinovou pohádku. Ty jiskřičky v očích jsou prostě úžasný! Líbající

A pak už následují velké oslavy - Libuška má 2 roky!! To je v životě slečny velká věc. A my jsme si to všichni moc užili. Naše holčička tak krásně roste. Hlavně jí přejeme zdraví!! Líbající
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama