Libuška je knihomolka a miluje písničky aneb 19. měsíc – 21. měsíc

21. února 2017 v 20:26 | Lilian |  Ze života...
Nestíhám články s pokroky psát každý měsíc jako dřív, ale to neznamená, že by jich bylo míň.. Jen to všechno rychle utíká (tedy na jednu stranu... - některé noci jsou stále nekonečnéSmějící se). Ale aspoň zas po těch 3 měsících jsem se vzchopila.

Kojení a spaní
Jsem podruhé těhotná (jak se cítím v těhotenství jsem shrnula zde Usmívající se - aneb článek plný veselostí-nevolností.?Smějící se).. Ale v klidu dál kojíme. Naštěstí. Jednak protože, Li cítí změnu (těhotenství) a potřebuje se ujistit, že je vše ok a jednak protože začátkem listopadu vylezl další zubík (horní levá čtyřka). Pak byly lepší noci cca týden - kdy se odpojila se cc v půl 10 a kojila jsem třeba až v půl 1 (mezitím plácáme/hladíme na střídačku, ale to je v polospánku a někdy ani není třeba). Občas ještě druha taková fáze třeba 1,5-2 h.. Pak zase horší noci (úplněk - což bývá vždy horší i pro mě spaní - a navíc jí leze pomalu špičák). Občas i nějaký ten sen kdy začne brečet hodně z ničeho nic a člověk má málem infarkt.. Ale jak říkám, už jsme zvyklí na to časté buzení a nejsme z toho zombie, takže to necítíme jako nutné lámat nějak přes koleno.

Komunikace
Komunikace a domluva se stále zlepšuje a Li skvěle rozumí. Když třeba chceme jít ven, tak ví když jí řeknu ať si nachystá oblečení, do které skříňky má jít a stačí jí říct co má vyndat.. Nebo si uklidí pyžamo, odnese nočník na místo.. Rozumí hodně.. Hodně toho ještě nenamluví, ale postupně to přichází..
Mezi další slovíčka Li zařadila:
 • 19. měsíc - babba (babi), dada (děda), Táta ji naučil haf (říká ham - protože f jí tam nejde, ale domluvíme se), houpa a hají
 • 20. měsíc - houba (fakt praktické slovo, že? - ale líbila se jí prostě houba v knize o mašinkách :-)), didi (dinosauři - aneb oblíbené puzzle)
 • 21. měsíc: jejda-jejda (třeba když spadne věž), i-i (Lili), bubu (buchta a nebo bubínek - záleží na situaci :-)), dá (dál), ti-ta (jakože tik-tak - hodiny)
A ve znakování jedem suprově dál:
 • 19. měsíc - červík/žížala (ukazováček pokrčit a natáhnout jako když červík leze), žlutá (stejně jako světlo/sluníčko), zelená (pohladit zem jako trávu), modrá (oblouk rukou jako obloha), brouk (prsty jdou po hřbetu druhé ruky, jako když jde brouček), chrumka (kolečko na dlani), těžký (zaťaté pěsti před sebou)
 • ... Hodně začala používat třeba věty typu: prosím prosím dej pipi (když spadne).. a to nejde odolat :-)
 • 20. měsíc - malá (dlaně u sebe), mraveneček (ukazováček a palec chytne-štípne ukazováček druhé ruky), maso (ukazováček a palec drží dlaň druhé ruky), banán (pohyb rukou jako když se sundává slupka od banánu oběma rukama od sebe), podivat (ukázat vedle očí), zaplatit (jakoby zašustit penězi v ruce), nápad (od hlavy rukou ukázat vzhůru), zavolat (jakoby držet imaginární sluchátko u ucha), láska (kreslit srdíčko ve vzduchu)
 • 21. měsíc - hrozno (ukazováček a palec u sebe + se znakem zelený), mandarinka (ukazováček a palec u sebe přitisknuté na tvář), černá (odshora přejet před očima celou dlaní), těstoviny (ukazováčkem na druhý ukazováček ukázat T), brambory (ukazováček jedné ruky loupe imaginární bramboru mezi ukazováčkem a palcem druhé ruky), rýže (ukazováček a palec ve špetce a oběma rukama před sebou několikrát přiblížím a oddálím ty prsty od sebe a k sobě), spravit (ukazováčky o sebe - něco jako když se dělá kyš-kyš), vyber (jako když je hromada věcí na zemi a vy střídavě jednou a druhou rukou něco zvedáte z nabídky), zapnout (ukazováček a palec u sebe - v pozici podobné jako když medituje Buddha), pršet (rozevírající a zavírající se dlaň která pohybuje shora dolů)

Jídlo
Li jí to co bysme teda netipli - třeba kyselou okurku, olivy a ani se nezašklebí :-) S tofu či dalšími vegan věcmi taky nemá problém. Naopak třeba salát nebo obyčejnou okurku nechce. Obecně začala víc jíst (ubývá trochu mlíka, ale Li se u prsa dál líbí) - snídaně (půl rohlíku) a pak ještě dopo třeba banán a půl mandarinky, na oběd trochu polívky a trochu druhýho, na svačinku zas ovoce/chlebík/něco a večer pečivo se sýrem. Navíc začala akceptovat i trochu pomazánky/másla (opravdu jen trošku), takže už nejí jen suché pečivo se plátkovým sýrem. Sama si drží hrneček a pije, ještě rozlívá (hlavně ze srandy), ale už tak často (koncem 21 měs. v podstatě vůbec). A moc jí chutnal perník bez cukru co jsem zařadila mezi pokusy o pečení bez cukru. Sama si hladí bříško jakože dobrý :-) a chce přidat!


Co Libušku baví
 1. Písničky, tancování, zpívání - 19. měs. - Říkanka paci-paci - říká/ukazuje - táta, botičky, máma, myš, babi, čepičku, slepičku, děda, prasátko a ve 20. měs. - už ukazuje / doplňuje další písničky - pec nám spadla, byla jedna babka, kolo kolo mlýnský, myšičko- myš, .. Pokud musí Li čekat a je zrovna ne úplně naladěná (třeba ohřívání oběda), poklidné čištění zubů, než třeba něco dodělám, tak pomáhá zpívat. Mezi oblíbené písničky patří - Já mám koně, Vyletěla holubička, Pec nám spadla a Šel zahradník do zahrady. A občas samozřejmě zařadit něco nového zvlášť třeba když ji pobolívá zub a my trváme na tom, že zuby se čistí 2x denně a pořádně.Do toho zpívání si tak hezky hopsá a tancuje Líbající.
 2. Skládání z lega - dostala duplo a to jí jde skládat i rozdělávat mnohem líp než to obyčejné
 3. Kuchyňské zábavy - dál kramuje hrnce, ráda sedí na lince (rozhled) a umývá linku či vaří v mističce a dává nám ochutnávat imaginární jídlo
 4. Skládání puzzle - 20 ks!!! a docela rychle to zvládá.. - aneb dinosauři (didi) se rázem dostali mezi častá slova. Začínala na krtečkovi o 4 ks a to ji pak přestalo bavit, tak jsme nějakou dobu my skládali dinosaury a ona se jen dívala a pak začala sama a teď už nás i naschvál zkouší a dává to blbě (co my na to Usmívající se).
 5. Hodně čteme - Mám pocit, že z těch skoro 150 stran říkanek již už zná/ví že tam jsou asi tak půlku.. protože třeba hledá konkrétního čertíka s konkrétní říkankou a nestačí jí jen že je to čertík. Vytáhli jsme taky knížku s Medvídkem Pú, čteme knížku kde zvířátka dělají zvuky co dostala na Vánoce. Oblíbená je i pohádka Dlouhý Široký a Bystrozraký, Veselá mašinka nebo Krtek na návštěvě. Různě to střídáme a vytahujeme/schováváme, abychom si zachovali aspoň trochu duševního zdraví a nečetli jednu knihu víc jak 10x denně. Smějící se
 6. Kreslíme - a to jako hodně pastelkami, tak na mazací tabulku. Už nakreslí mírně šišaté kolečko, krom teda čar a teček (občas se podaří díra a to pak musíme papír vyhodit, protože Libuška je z toho nešťastná, nechce to tam a my to bohužel neumíme spravit - neumíme to odčarovat).

Co se nevešlo jinam:
 • Nočníkování je obecně lepší v průběhu 19. a 20. měsíce.. Občas je i noční plínka suchá a začíná chodit čůrat na záchod (s tím vtipným speciálním prkýnkem). Víc si říká čiči - kaka a chce se s nočníkem schovat za křeslo. Koncem 21. měsíce zkoušíme být doma bez plínky a docela to jde (minimálně půl na půl). A ono není zas takový rozdíl jestli peru plínky nebo oblečení. Vysvětlujeme a jsme trpěliví a ona sama do oblečení nechce a říká nee (když už je pozdě a nestihnem to). Příběh nočníkování s odplenkováním během celkem 2 týdnů včetně tohoto bude v nějakém dalším článku zvlášť.
 • Byli jsme na hezké akci pro děti - Mikulášská v kině - a bylo to v duchu hodný čertík se chce dostat do nebe
 • Vánoce - Vánoce jsme si super užili, až na to, že já chytla 23. 12. úúúúúžasnou střevní chřipku. Neudržela jsem ani 2 lžičky čaje. Fakt blbý a báli jsme se dehydratace a o miminko a toho jestli to chytne Li.. Ale naštěstí Li to nechytla (asi i díky kojení a jeho protilátkám) a byla jen jeden den hodně spavá (spala přes den 3x místo 1x), míň jedla a byla umrčená. Ale naštěstí to bylo vše. Vánoce jako takové byly tedy bez návštěv, ale užívali jsme si válení v posteli a pohádky. A konec svátků jsme strávili návštěvami a s rodinou.. Taky to bylo fajn.
 • Chodíme ven na procházky. Minimálně v kočárku a celkem málo se chce i nosit v manduce. Ideálně chce ťapat sama a zkoumat (už se tedy i zrychlila a běhá) a pak chce do náruče, ale do manduky už moc nee. Asi jí vadí už to omezení pohybu, nevím.. Naštěstí docela ujde něco i sama, protože já už ji moc nosit nezvládám a hned se zadýchám.. V lednu bylo i víc sněhu a to byly super zážiky, i sněhuláka jsme stavěli, lezly ve sněhu, dělali andělíčky...
 • Li už ví, že mám miminko v bříšku a občas pohladí, ukáže kde je mimi. Líbající
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama