Prosinec 2016

Dokument: Od drog k buddhismu

14. prosince 2016 v 19:48 | Lilian |  Zamyšlení nad filmy
Další zajímavý dokument, tentokrát ale z jiného soudku. Závislosti a svoboda.. To mě fascinuje už od puberty. Experimenty. Kde končí svoboda (zkoušet a poznávat) a kde vzniká závislost, kterou si třeba ani nechceme přiznat?

K drogám jsem pravda blízko neměla, ale alkohol to byla pro mě trochu jiná metla.. Která přikrývala moje problémy, i když je samozřejmě neměla šanci vyřešit. Ale tehdy mě aspoň uvolnila a odvedla k jiným zážitkům. Tyto pocity mi připomněl zpěvák Vitacitu D. Horyna, když popisoval, jak řídil sám sebe z dálky...


Dokument: Děti bez lásky (1963) - jak se žije v kojeneckém ústavu

12. prosince 2016 v 20:13 | Lilian |  Zamyšlení nad filmy
Dokument o kojeneckých ústavech z roku 1963...

Před pár dny jsem sem dávala odkaz na dokument s tímto tématem z letošního roku. Je strašně smutné, že se změnilo velmi málo (např. už nemá jedna teta 12-14 dětí, ale jen 4-5!). Už zde se řeší, že děti potřebují nejen lékařskou péči (kterou se často argumentuje jako hlavní plus kojeneckých ústavů), ale HLAVNĚ LÁSKU, OBJETÍ, POZORNOST, PÉČI A MOŽNOST VYBUDOVAT SI PEVNÝ VZTAH S PEČUJÍCÍ OSOBOU. Ve srovnání s dokumentem 2016 V nejlepším zájmu dítěte (na mém blogu zde) se změnilo opravdu strašně málo a přitom jsou od sebe ty dokumenty časově víc jak 50 let!!!


Může existovat zábavná škola? - aneb praxe Summerhillu

9. prosince 2016 v 20:25 | Lilian |  Zamyšlení nad filmy
Vzdělávání dětí je možné i zábavně a bez povinné školní docházky?
Je možné, aby děti samy rozhodovaly co se budou učit?
Co je pravdy na tom, že když se učí děti co chtějí dosahují mnohem lepších výsledků a navíc rychleji?
Může fungovat demokracie ve škole?

Úžasný film, který zase obohatil můj pohled na učení se.. Hlavně na užitečnost biflování, dětské sny, touhu se dozvídat a zkoušet nové věci.

Dokument: V nejlepším zájmu dítěte

9. prosince 2016 v 17:48 | Lilian |  Zamyšlení nad filmy
Hodně zajímavý dokument o tom, jaký mají život děti, o které nejeví zájem rodiče/nezvládají jim zabezpečit prostředí. Srovnání přechodné pěstounské péče a kojeneckých ústavů.

Mě dává logiku přechodná pěstounská péče. Člověk je tam jen pro to dítě a nemusí se starat o 4-5 dalších (což je opravdu hroznej nátěr, nervy a nestíhačka). Dítě má větší interakci a oporu v jedné osobě, i když to není máma. Ta osoba se stará kontinuálně 24 hodin a nestřídá se na směny víc lidí. A pro lidi, kteří tvrdí, že je to drahé.. Není, stojí to cca polovinu co ústavní kojenecká péče pro jedno dítě!

Co vás čeká po větě: "To znám, pořídil jsem si štěně a to je jako dítě."

7. prosince 2016 v 19:52 | Lilian |  Ze života...
...neříkejte, že tu únavu znáte, protože jste si zrovna pořídili štěnátko, a to je stejné jako dítě... protože jinak:

  1. vás umlátím balíkem vyžehlených plínek (žehlit aspoň do půl roku věku),
  2. potřu krémem na rozpraskané bradavky (a to nemluvím o té bolesti než si zvyknou),
  3. vás budu budit řevem u vašeho ucha až vás spánkově vydeprimuju ke stavu nemyslící zombie (přerušení spánku po půl hodinách, občas 10 minutách nebo pokud jste extrémně hodní tak po hodině)
  4. nechám vás po spánkové deprivaci tápat mezi kostičkami (z postavené věže, kterou vaše šikovné dítě zvládlo zbořit) až po něčem zaručeně uklouznete
  5. opatlám vám ruce v pořádné náloži v plínce (při záchraně koberce je třeba něco obětovat)
  6. každý den vám dám do rukou sedmikilovýho psa ať mu hodinu zpíváte a chováte, abyste ho uspali
  7. pustím vám nahrávku pláče/křiku dítěte a nechám vás to aspoň hodinu denně poslouchat (pro ty kteří doporučují vyřvání dětí to nechám běžet celou noc)
To jen tak pro začátek Usmívající se.

Prostě štěnátko NENÍ totéž co miminko, i když milujete pejska sebevíc (a tím vůbec nezpochybňuju, že je to člen rodiny).

Milujte stromy aneb o emocích s J. Duškem

7. prosince 2016 v 19:21 | Lilian |  Svět duše
Po delší době i něco co mě jen tak zaujalo.. Rozhovor s Jaroslavem Duškem o emocích, školství, vnitřním poznání, myšlenkách a jejich síle, nadhledu, improvizaci a spoustě dalších témat. Úžasné pro zamyšlení nad tím, jak žijeme své životy... A například jsem taky zjistila, že stromy jsou v druidském jazyce pravda.. proto hláška: Milujte stromy, protože je to víc než 'jen' stromy, ale je to pravda. Budha seděl pod stromem (pravdou) když byl osvícen.. No zajímavá potrava pro duši..

Rozhovor zde: