20. – 21. týden těhotenství aneb ultrazvuk v 2. trimestru

10. ledna 2015 v 18:04 | Lilian |  Ze života...
Polovina těhotenství.. To je mazec! Štěstí.. Zázrak.. Jen ať vše pokračuje dobře.. Občas jsem na velmi pozitivní vlně, občas je to trošku těžší, ale po vysazení antikoncepce bych obecně řekla, že byly nálady častější a horší.. Teď jsem sice hodně lehce dojmutelná a rozbrečí mě věci, které bych buď vůbec neřešila, nebo bych to okomentovala 'sakra', ale s tím se počítá... Musí se.. Přece jen hormony dělají svoje Smějící se.


Občas večer cítím pohyby miminka, nějaké takové mini kopkání, několikrát i během dopoledne v práci.. Strašně příjemný pocit!! Jinak miminko prý začíná vnímat můj režim, takže ideálně by měl mít aspoň nějakou pravidelnost (to asi i má - jen je rozdělen na pracovní a nepracovní dny).

Ve 20. týdnu další kontrola.. Už mi to bylo dlouhé a těšila jsem se moc, jak miminko uvidím, zároveň klasicky trošku obava, zda je vše ok. Vše vypadalo fajn. Koukala jsem s doktorkou na hlavičku, rty, ručičky, bušící srdce, nožičky.. Ptala jsem se i na pohlaví a měla by to být holčička, ale na 100 % si jistá nebyla... Tak ještě necháme finální debatu nad jmény otevřenou Usmívající se. Na ultrazvuk v 2. trimestru na specializované pracoviště -i když teda není povinný- chci jít, tak mi doktorka vypsala žádanku. Chtěla jsem jít někam jinam než posledně, ale hned jak jsem tam zavolala, tak mi řekli, že už mají vše plné, tak jsem z toho byla taková rozhozená a nešťastná. Navíc jsem musela jít zpět za doktorkou, aby mi tu žádanku přepsala.. Naštěstí ve fakultce sice řekli, že volám pozdě a nemám tak dobrý ranní čas, ale vezmou mě už za týden, tzn. stihne se to ve správném termínu a ještě před Vánoci. Tzn. na Vánoce už bychom bezpečně měli vědět, jestli je to opravdu holčička!

Ve dvacátém týdnu vážím 57,5 kg, takže od začátku těhotenství jsem přibrala zatím jen 3,9 kg a v pase jsem přibrala 8 cm... Takže i když těch kg není zatím moc, tak se občas cítím neohrabaná. Na druhou stranu, bříško je pěkné, a jinde zatím moc nepřibírám (a manžel mi říká, jak mi to sluší), takže nemám trauma z měnící se postavy (minimálně ne často Usmívající se).. Opravdu mi nejsou moje normální kalhoty a jsem šťastná, že mám těhotenské rifle + v případě šatů ty těhotenské silonky, které mi nestahují břicho.

Častěji mě teď bolí břicho na bocích a horní část břicha. Všude píšou, že je to tím, jak se rychleji zvětšuje děloha (vrchol dělohy má být asi na úrovni pupíku) a napínají se vazy na kterých je zavěšená.. Nejvíc je to k večeru a když jdu spát.. Naštěstí se to většinou zase uklidní, jakmile si lehnu. Ale při chůzi je to někdy dost nepříjemná bolest.

Mám taky trošku jinou kůži, takovou jemnější, hebčí.. :-) a po trošku krušnějším začátku se mi zase pleť zlepšila.. Začíná ale růst riziko křečových žil, jako prevence je možné dělat masáže nohou a proti jejich otékání a bolení - dávat nohy do vyvýšené polohy a nesedět x hodin v kuse.. To celkem dodržuju i v práci, protože občas musím zajít s nějakými papíry, odskočit si nebo si uvařit další čaj.. A občas se v noci budím s bolestí zad/kotníků a zacpaným nosem (tzv. těhotenská rýmička), ale zatím se to dá.. Naštěstí nemusím zatím např. 2x za noc vstávat, protože by mi miminko moc tlačilo na močový měchýř. Ale všechno nepochybně přijde..

A co je nového u miminka? Pořád něco! Vývoj očních víček byl ukončen a některá miminka už mají obočí. Vyvíjí se trávící systém miminka a občas polyká plodovou vodu, ze které získává i část živin. Na jazyku jsou již chuťové pohárku.

21 týden (konkrétně: 20 + 3) - další velký den: Ultrazvuk v 2. trimestru, soustředěný na mozek, různé měření délky a srdce. Opět jsem nervózní a se slzami štěstí na krajíčku... Manžel mě objímá a já si to užívám... Vše vypadá dobře!!! A co se týče pohlaví, není to na 100 %, ale s nejvyšší pravděpodobností holčička.. Malá princezna, které budeme plést copánky Usmívající seUsmívající se. Jsem dojatá.. Bylo to krásné zase miminko vidět.. A teď můžeme domyslet jméno.. Byla dobře natočená na ultrazvuk, ale už hůř na nějakou foto, tak máme 3D foto obličejíku.. Krása! Hlavně, že vše napovídá tomu, že bude zdravá!! Dívali jsme se i jak má srdce komory a síně, na velké cévy, byly vidět ledviny a žaludek, prstíky na ručičkách i nožičkách.. prostě wow.. Jsem mimo i v práci a odpoledne jsem hoodně unavená, takže si jdu lehnout, hned co přijdu z práce.. Asi mě víc unavily ty emoce, i když jsou tak krásně pozitivní! Usmívající se.

20. týden: Od temene k zadečku měří asi 14 - 16 cm (cca 24-25 cm i s nožičkami), váží cca 255 gramů - tzn. o něco více než klasické máslo Usmívající se
21. týden: Od temene k zadečku měří cca 16 cm (cca 26, 5 cm i s nožičkami), váží cca 300 gramů (dle zprávy z ultrazvuku je odhadovaná váha naší holčičky až 360 gramů)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 TomkoO TomkoO | E-mail | Web | 18. ledna 2017 v 14:30 | Reagovat

Čekám na nový zajímavý článek na svém blogu

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama