18. – 19. týden těhotenství, aneb první pohyby miminka

3. ledna 2015 v 19:49 | Lilian |  Ze života...
A pokračujeme v těhotenských zážitcích Usmívající se.

Občas vůbec nechápu, že to tak letí. Další prohlídku u doktorky mám v plánu na 20. týden, a to už budu stříhat metr druhé poloviny těhotenství! No wow..


Pozitivní je, že mi začíná mi být trochu líp.. Občas už odpoledne po práci i zase něco zvládnu, třeba upéct buchtu nebo trošku uklidit.. Je to moc fajn ve srovnání s tím, že jsem každý den po práci byla tak vyřízená, že jsem celé odpoledne jen proležela a v 8 šla spát totálně tuhá.. Aby to ale nebylo růžové, tak mě častěji pobolívá břicho: dělí se o to 1) růst dělohy, která se rychle zvětšuje a tak se napínají vazy, což způsobuje až bodavou bolest a 2) zažívání, které prostě najelo na jiné fungování a je náročnější.

Od cca 16. týdne už by mohlo být cítit jak se miminko hýbe a kope, ale já zatím nic neidentifikuji.. Pro ženy těhotné poprvé není výjimkou ani když cítí pohyby třeba až ve 20. týdnu.. Na tohle se moc těším(e). Zase se budeme cítit blíž a komunikativněji.. Už si trochu s miminkem povídáme, je to svým způsobem zvláštní, ale moc pěkné.. Jak tam bude ta pohybová reakce na naše hlasy, tak to bude úplně jiné kafe!!

Práce mě docela unavuje a hůř nesu některé vypjatější situace, ale dá se. Občas je sranda najít si ideální oblečení (a) hodně vrstev - když mi odpoledne začne být teplo a b) dostatečně dlouhé halenky - do půlky bříška to není ani pěkné ani pohodlné). Vysoké podpatky jsem na doporučení zkušenějších vyřadila již dřív, ale jaksi v práci se do papučí přezouvat nemůžu (nosím ale nejnižší lodičky co mám). I tak ale začínají k večeru pravidelně zlobit kotníky. Manžel mi pomáhá občasnými masážemi lýtek a chodidel, u kterých já si krásně relaxuju Usmívající se.

Přestože je kolem mě hodně nachlazených kolegů, zatím se mi daří zůstat zdravá! To jsem ráda a jen doufám, že to vydrží co nejdýl. Snažím se šetřit, jíst ovoce a piju hodně čajů.

Mezi asi zatím nezmíněné změny patří snížení tlaku - v podstatě mám tlak nižší hned od začátku těhotenství (je to běžné), takže si teď musím dávat pozor a pomaleji vstávat a moc dlouho nemůžu nikde postávat, pak se mi začne točit hlava a dělat zle.. Ani když čekám na autobus tak nestojím na místě, ale pochoduju tam a zpátky, protože to mi nevadí.

Miminko v 18. týdnu měří cca 14,2 cm a váží cca 190 g, takže jsme se smáli, že teď už máme malé máslo.. Usmívající se. Ze zajímavostí na webech: V tomto týdnu se nervová vlákna dítěte začínají obalovat tukovou hmotou zvanou myelin (tento proces pokračuje ještě rok po narození). Miminko už má svůj jedinečný otisk prstu. Vyvíjí se pevné kosti včetně sluchových kůstek (ve středním uchu), které začínají přenášet zvuk do vnitřního ucha - miminko začíná slyšet - např. zvuk srdečních ozev matky, hlasy, hudbu (takže si začínáme povídat Smějící se.

A pro srovnání: v 19. týdnu má mimi 15,3 cm a 240 g. To ta váha rychle roste.. Jsem zvědavá, kolik budu mít já kg až se zvážím na další kontrole. Zatím jsem během prvních 16-ti týdnů přibrala cca 3 kg.. Ale v druhém trimestru to má jít dost rychleji - cca 0,4 kg týdne, tak uvidíme, jak ta váha poskočí.. Jinak na hlavě miminka začínají růst vlasy a v mozku se vytvářejí oblasti určené pro jednotlivé smysly - sluch, zrak, čich, chuť a hmat.

Večer pravidelně hladíme bříško a 4. 12. po klidném hlazení a soustředění na pocity, poprvé cítím pohyby miminka! Nejsem si ještě úplně jistá, ale manžel cítí po chvilce podobně jako já pohyb, tak to bude ono.. Je to krásné!!! Budeme zase moct víc komunikovat.. Další večer zase.. Miminko s námi mluví Usmívající seUsmívající se.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama