Láska je jako strom

26. října 2014 v 19:00 | Lilian |  Úvahy
Láska je jako strom.
Kořeny jsou tolerance.
Kmen je důvěra.
Větve jsou sdílení.
Listy jsou vzájemná podpora a podobný pohled na svět.
Květy jsou společné zážitky a sny.
Plody jsou děti.


Kde je tolerance, tam je základ pro vztah (strom má kořeny, ze kterých čerpá energii ze země a je stabilní). Tolerance vztah vyživuje (tak jako strom čerpá živiny prostřednictvím kořenů ze země). Bez silných kořenů vztah nemá stabilitu a sílu překonat zkoušky života (tak jako strom bez silných kořenů vyvrátí jakákoli silnější vichřice).

Důvěra znamená, že věříme jeden druhému, že se můžeme jeden na druhého spolehnout a že jsme schopni si navzájem poskytnout oporu. Nedůvěra vztah nahlodává a nejsme pár ale jen dva vedle sebe žijící lidé. (Kmen stromu není silný a pevný, ale je rozežíraný škůdci a z jeho ran teče smůla - slzy).

Sdílení a naslouchání představují zájem o druhého a zabraňují odcizení, omezení komunikace na záležitosti všedního dne a soužití ze stereotypu. Bez komunikace vztah pomalu a nenápadně odumírá. (Stromu postupně usychají jednotlivé větve, neproudí k nim energie přes kmen důvěry a není zde sdílení, které udržuje energii v rovnováze).

Bez podobného pohledu na svět a vzájemného podpory, si přestáváme jeden druhého vážit a oceňovat navzájem své přednosti. Pak nám věci přijdou samozřejmé a neoceňujeme to, co pro nás druhý dělá. (Listy které se třepetaly ve větru postupně vadnou a usychají).

Společné zážitky a sdílené sny přinášejí nové poznání a společně prožívané emoce, a to se nedá ničím jiným nahradit. Je to ozvláštnění vztahu, vyživuje naše duše a je to něco na co budeme moci ve stáří vzpomínat. Společný smích, procházka, objetí a podpora druhého v jeho cílech, čas strávený jen spolu,... Souznění... (Strom je plný života a má dost energie na to, aby byl obsypaný květy a nabízel živiny prostřednictvím pylu včelám).

Děti jsou radostí dospělého vztahu. Jsou naprosto nepopsatelným darem a jsou taky jednou z velkých životních zkoušek. (Strom je silný a plodí ovoce, ale neměl by vyčerpat veškeré své zásoby energie, protože jinak by nebyl schopen přežít.)


Zkoušky a vichřice prověří, jaké má láska kořeny. Tak jako silný vítr prověří kořeny stromu a pokud jsou slabé, vyvrátí ho...

Nic není samozřejmé. Bez práce na vztahu a bez investované energie nemůže láska existovat, tak jako strom nemůže žít bez živin v půdě a bez slunečních paprsků. Ale stojí to za to...Usmívající seMrkající
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama