Duben 2013

Popsaný list papíru

21. dubna 2013 v 17:51 | Lilian |  Ze života...
Nemám míň času, protože času je objektivně pořád stejně.. Jde jen o to, jak ubíhá. Často si představím, ty hodiny co měl v H. Potterovi učitel Křikloun - písek utíkal rychleji, když byla konverzace zajímavá a inspirující, jinak se sotva sypal.. Čas mi utíká rychle, protože je spousta věcí v plánu, úkolů, návštěv, pokusů, knih, seriálů a třeba i dobrého jídla Mrkající.

E. M. Remarque: Černý obelisk

20. dubna 2013 v 19:27 | Lilian |  Knihy a jejich život
Hlavním hrdinou je mladý muž, který navrhuje vzhled pomníků u pohřební služby, ve firmě kterou vlastní jeho kamarád se svým bratrem. Otázky života a smrti, hodnoty člověka, duše a její otazníky, poznamenání hrdiny válkou v mládí a hledání smyslu života - to vše je na denním pořádku hlavní postavy románu.

Černý obelisk je jedna z Remarquových knížek, které nejsou přímo z války, ale popisují hyperinflaci, náladu v Německu i vnímání Hitlera a nacionalismu jako takového, předtím než se dostal k moci... Spekulace, chudoba v kontrastu se zbohatlíky, falešný nacionalismus a hraní si na pýchu národa, blázinec za městem a jeho obyvatelé (kteří měli kolikrát rozumější odpovědi na život, než ti 'normální' žijící ve městě).