Znechucený pohled do novin

9. července 2012 v 18:52 | Lilian |  Úvahy
Poslední dobou se už jen utvrzuju, že zprávy, které se dočtu v novinách /slyším v reportáži jsou pořád stejné...
... aneb krátké zamyšlení po otevření několika zpravodajských serverů.


Čteme a slyšíme pořád dokola to samé:

1) Politický bordel
Ten a ten dostal miliony ze své bezpečnostní agentury, ten a ten měl miliony v krabici na víno, ten a ten je obžalován za manipulací s výsledkem výběrového řízení... Ale nic se neděje. Naprosto nic. Jako vyjímka byl ten s krabicí, ale na druhou stranu někteří svědci (kteří pak mohou ovlivňovat/být ovlivňováni) už byli zase propuštěni ven..

2) Manipulativní informace
Jsem znechucená z toho jak se s informacemi manipuluje, jak jedna část článku říká jednu věc a druhá si úplně odporuje. Nebo jak firmy jen využívají zprávy jako agenta, který rozvíří mluvení o jejich brandu, tím, že vypustí do světa zprávu, kterou později negují.. Třeba je v tom Coca-Cola nevinně a o prodeje v sáčcích neinformovali oficiálně, ale některé firmy již takových škraloupů mají hodně..

3) Zprávy podporující předsudky
Velmi milá praktika, je také spoléhání se na to, že spousta lidí jen projde nadpisy a články nerozklikne.. Pak totiž skvěle funguje podstrkování předsudků, názorů či zavádějící informace v nadpisech.. Pak jde třeba snadno udělat aféru z prodeje černých panenek levněji než těch bílých. A proč se to vůbec srovnává? Copak někdo řeší, že bílé tričko je levnější/dražší než to černé?

Nebo vy máte pocit, že máte dost objektivních zpráv? A kde je berete?

Opravdu mě tohle nebaví. Ale abych nebyla nespravedlivá - někteří autoři, někteří bloggeři a obecně některé noviny se snaží víc a některé míň. Je to pak zas o výběru - bulvár x střední proud x srovnání více zdrojů (ideálně i zahraničních) pro získání alespoň co nejvíce realitě blízké zprávě, takže aspoň trochu tu svou informovanost ovlivnit můžeme. Kolikrát si ovšem říkám, že bez čtení zpráv a pouze se selských rozumem odvozený názor na věc může být kolikrát realističtější, než snůška smotaných zpráv. Což je docela smutná realita pro zpravodajská média.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama