Morová rána

23. září 2011 v 21:18 | Lilian |  Knihy a jejich život
Další z velmi oblíbených knih. Humor, nadsázka, hloubka života, odhodlání nevzdát se a krásná radost ze 'všedních obyčejných' okamžiků... Není moc co dodat. Knížka která prostě umí pohladit!

"Jako všechny děti jsme byli krvežíznivé příšerky a pochutnávali jsme si na bábinčiných zkazkách o brutalitě, smrti a násilí. Nejraději jsme měli bábinkou vymyšlený příběh o malém chlapečkovi, který si strčil do nosu fazoli a fazole vyrostla a rosla mu vzhůru skrze hlavu a z větviček jí visely kousíčky mozku." (str. 218)


"Když mě vydrhla a já jsem byla rudá jako řípa z vařící vody, jež po mém soudu obsahovala aspoň třetinu dezinfekce, dostala jsem příkaz obléknou se do pyžama ahlásit se u umývadla. Byť jsem věděla, že je to marná námaha, sdělila jsem Žulovému zraku, že jsem si už ráno myla vlasy dvakrát, jednou před trvalou a jednou po ní. Bez zájmu pohlédla na moje vlasy, pracně přivlněné naplocho k mé hlavě a pravila: "Domácí řád sanatoria nařizuje, že si každý nově příchozí pacient musí umýt vlasy." Což se jala činit vyzbrojena obrovskkýcm množstvím zeleného mýdla, svými silnými prsty a další vařící vodou." (str. 250)

"Z chodby se ozvalo děsivé drnčení a dvě sestry k nám vtáhly velikou váhu, protože kromě toho, že byla neděle a návštěvní den, byl také poslední den v měsíci a vážily jsme se. Ošetřovatelky nám pomáhlay z postelí a na váhu a pokoj ztichl vzrušenou nadějí, protože každé deko navíc znamenalo alespoň jednu příčku na žebříčku zdraví. Ztracenou váhou jsi klouzala zpátky a všechny jsme cítily Sylvinu divokou a zoufalou snahu chystit se něčeho, co byy ji zadrželo před pádem do zející propasti. Se zadrženým dechem a s očima plnýma strachu hleděla, jak lhostejné sestry seřizují váhu a posunují ručičku zpátky, zpátky, zpátky." (str. 273)

"Za svého pobytu v Borovicích jsem poznala přísný test přátelství, který zní: "Bylo by příjemné mít s ní souchotiny?" Naneštěstí se z většiny lidí, oddělíte-li je od jejich hmotných statků a téměř veškeré nebo vůbec veškeré činnosti, vyloupnou laciné golfové míčky. Rozmotáváte, rozmotáváte a rozmotáváte, ale nikdy se nedostanete k jádru z čisté gumy, protože prostě žádné nemají." (str. 278)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama