Vladimír Körner: Zrození horského pramene

9. března 2011 v 22:33 | Lilian |  Knihy a jejich život

"- Vy se tu bavíte, a Přibyl tam leží mrtvej! -"

"Ale tatínek ještě žil. To se ví, stará, poctivý voják, když mu došly náboje, zvedl se na mostku, utrhl si kus košile a zamával, jako že se vzdává, a oni mu to napálili rovnou do plic…"

Příběh začíná zbytečnou smrtí partyzána Františka Přibyla na konci druhé světové války. Zanechává po sobě sotva třicetiletou vdovu a dva malé syny - Ondru a Martina. Jeho žena v podstatě až nyní zjišťuje na kolik byl její muž účastníkem odboje. Vdova se rozhodne přestěhovat pryč z Hané, se syny jede až do Nové studánky pod Sněžnou horou. Tam je uvítá kulhající správce Škurek, který má vždycky moc řečí. Ona i její synové si zařídí přidělený domek na samotě a chodí pracovat do lesní školky, kde pracují i některé německé ženy.

Zůstávají tu vojáci, protože tu dosud vybuchují miny a potloukají se tu skupiny ozbrojených nacistických vojáků (kluci jim říkají vlkodlaci). Do jejich chalupy jednou přišel neznámý muž, ze kterého měli strach a Ondra na něj zavolal vojáky, ale zjistilo se, že je to jeden ze starších usedlíků Němců. S ním se později Ondra skamarádí. Bartl je antifašista, jeho žena i synové se jej zřekli. Jeho syn má vztah s jednou z Němek a patří k vlkodlakům, kteří se skrývají v horách.

Za Bartlem do chaty přijdou vlkodlaci, a zraní jej a přivodí mu otřes mozku...."Alfrédu Bartlovi zbyl ve tváři onen nekonečný úžas a náznak radosti, že ještě spatřil svého syna. A proto se mu slunce neztratilo, jenom se roztříštilo na kusy a barvilo vše do ruda unikající krví. Zurčela jako pramínek tápající blizoučko v zemi.") On má stále rád svého syna Rudiho a snaží se ho varovat, aby odešel předtím než dorazí čeští vojáci. Rudi jej má za úkol zabít, ale neudělá to, protože chce aby jeho otec žil dál s vinou, že může za smrt svého syna. Skupinka vlkodlaků je rozprášena, Rudi je zabit. Pan Bartl musí být odvezen do nemocnice.

Jak v těžké době ovlivní život nemoc syna, nepochopení a samota ukazuje potom finále knihy...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama