C. J. Sansom: Zima v Madridu

27. března 2011 v 22:33 | Lilian |  Knihy a jejich život
Opět článeček o knize . Další dobrá knížka, kterou tu nemůžu vynechat. Dostala jsem ji k Vánocům a působila na mě smutně a opuštěně už svým obalem... Nepřidal tomu ani podtitulek 'Portrét traumatizovaného města ponořeného do ticha, protože promluvit v něm je nebezpečné', ale který je nanejvýš pravdivý.


Knížka mě pohltila nejen protože, Španělsko je jeden z mých nejoblíbenějších států, ale i proto, že o době, kdy vládl Franco, o občanské válce ve Španělsku a taky falangistech, kteří to táhli s fašisty, toho prostě moc nevím. Když jsem dočítala fascinující a děsivý konec knihy, tak jsem si říkala, že na takový film bych se určitě podívala, protože je to nádherný pohled do duše Španělska. Rozervané velké srdce...

Je zde krásně vykreslen boj diplomatů Anglie, kteří byli ve Španělsku, aby udržovali Španělsko dostatečně slabé pomocí blokád zásob, aby nebyly věci dál posílány Němcům se kterými Franco sympatizoval, ale na druhou stranu dodávali dost, aby tam všichni neumřeli na hlad... Bylo tam srovnání komunistických, socialistických a fašistických názorů na obyčejné běžné věci a krásně vylíčené půtky, které mohou vést k tragickým koncům. Hlavní postava Harry Brett byl jako nově vyškolený špion vyslán na Britskou ambasádu do Madridu, aby zjistil, za jakým španělském byznysem jde jeho dávný spolužák z Anglie. Líčení chudoby, zdevastovaného Madridu, sirotčinců, tajných táborů i 'civilů' - kteří měli hodně osudů ve svých rukou - bylo opravdu velmi živé... Je to prostě hodně dobře vykreslený obrázek Madridu po skončení občanské války. Smysl pro detail a napětí z knihy jen čiší.

No, chtěla jsem vybrat nějaký citátek, ale ať jsem listovala jakkoli dlouho, tak jsem se spíš znovu začítala, než abych něco vybrala, takže tentokrát bez citátu .
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama