Osho: Intuice - co je cenné, logika, vědomosti?

25. února 2010 v 21:03 | Lilian |  Knihy a jejich život
"Cokoliv potlačte a stane se to cenným. Potlačte to více a stane se to cennějším.
Nepotlačujte to a ztratí to veškerou svou hodnotu. Vyjádřete to, rozplyne se to." (str. 37)

"Pochopit, že znalosti rozdělují, že vědomosti vytvářejí odstup, znamená pochopit samotné tajemství meditace. Meditace je stavem nevědění. Meditace je ryzím prostorem, který nebyl nenarušen žádnými vědomostmi.

Ano, biblický příběh je pravdivý - člověk padl prostřednictvím vědomostí, prostřednictvím toho, že pojedl ovoce ze stromu poznání. Žádné jiné písmo na světě toto nepřekonává. Toto podobenství je posledním slovem. Žádné jiné podobenství nedosáhlo takových výšin a takového vhledu. To, že člověk padl prostřednictvím vědomostí, se zdá být tak nelogické. Zdá se to být nelogické, jelikož logika je součástí vědomostí! Logika zcela podporuje vědomosti - zdá se to být nelogické, poněvadž logika je prvotní příčinou pádu člověka." (str. 49 - 50)

"Rozumnost je třeba vyvažovat bláznovstvím, logiku je třeba vyvažovat nelogičností. Protiklady se setkávají a vyvažují." (str. 50)

"Proč člověk padl prostřednictvím vědomostí?...jelikož vědomosti vytvářejí subjekt a objekt, toho kdo zná a to, co je poznáváno, pozorovatele a pozorované. Vědomosti jsou v zásadě schizofrenií - vytvářejí trhlinu, a pak neexistuje způsob, jak ji překlenout mostem." (str. 50)

(Osho: Intuice)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama