Zajímavá nová fakta

16. ledna 2010 v 19:58 | Lilian |  Malé zajímavosti
Takže jen pár takových zajímavostí nebo třeba info, co mě překvapily..

1) Ninja hypotéky
= no income, no job, no assets
Prostě půjčky, který bylo jasný dealerovi, který je sjednával, že je nikdo platit nebude. Protože tyto půjčky byly naprosto nezodpovědně dané lidem, kteří je neměli z čeho splácet. Neměli ani příjem, ani zaměstnání a ani jiná aktiva, kterými by tu půjčku zajistili. A proč ji dostali.? Jednoduše proto, že to toho dealera nezajímalo a on byl placen podle toho, kolik těch půjček sjednal (i když takto nekvalitních). ....To je dobrá motivace a logika, že.?


2) DPH v USA neexistuje
Vzhledem k tomu, že daňové sazby pro právnické i soukromé osoby a i sazby DPH nejsou stejné ani v rámci EU, tak je celkem nepřekvapivé, že se daňové systémy liší ve světové ekonomice.
Ale že v USA nemají vůbec DPH, to mě celkem překvapilo...I když asi to mají vykompenzované něčím jiným - jen jsem zatím nepřišla na to čím.

3) ..a do třetice něco pořádně šílenýho...
Hrubý veřejný dluh zemí - vyjadřuje se jako % z HDP a například pro plnění Maastrichtských kritérií (a následné přijetí eura) je nutno mít tento dluh pod 60 % z HDP. A jak jsou na tam jednotlivé země můžete se můžete kouknout:

Česká republika: 29,4 %
Maďarsko: 73,8 %
Polsko: 41,6 %
Slovensko: 35,0 %
Estonsko: 3,8 % (nejnižší v EU)
Lotyšsko: 17,0 %
Německo: 62,6 %
Francie: 67,0 %
Velká Británie: 47,2 %
Itálie: 103,7 % (nevyšší v EU)
Island: 23,0 %
USA: 60,8 %
Japonsko: 170,4 % (nejvyšší hodnota z vyspělých zemí, ale v Japonsku je hodně dluhu drženo státem a jeho obyvateli, takže čistý veřejný dluh je celkem i o desítky % menší )
Čína: 15,7 % (ta má ale obrovský fondy, který furt někam investujou a taky drží obrovský devizový rezervy v dolarech)

Co mi přijde zvláštní je, že se ty čísla tak liší a že bylo tou krizí tak zasažen Island a přitom jeho výchozí situaci s veřejným dluhem byla celkem dobrá. Na druhou stranu moc vlastně nerozumím jak vlastně může fungovat když stát dluží víc než je jeho HDP. U Japonska možná - tam je totiž dost jiný i když tržní systém ale prostě Itálie.? Jak funguje.?

Každopádně, kdyby se někdo chtěl podívat na žebříček, ze kterého jsem to brala, tak je tu celkem info o 124 zemích.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama